V Afghánistánu byli zraněni tři čeští vojáci

Foto: ČTK

Ještě příliš živá byla zpráva o sobotní smrti velvyslance v Pákistánu Iva Žďárka, a česká veřejnost musela začátkem týdne vzít na vědomí i informaci, že čeští vojáci v Afghánistánu se stali terčem raketového útoku. Ten si naštěstí nevyžádal oběti na životech.

Foto: ČTK
V noci na pondělí byli v afghánské provincii Lógar zraněni tři čeští vojáci z provinčního rekonstrukčního týmu při raketovém útoku na jejich základnu. Jana Růžičková z ministerstva obrany upřesňuje: "Na základnu Shank, kde jsou dislokovaní naši vojáci, byly vystřeleny tři rakety. Jedna z nich dopadla do prostoru základny a způsobila střepinová poranění třem našim vojákům. Všem byla na místě ihned poskytnuta první pomoc. První dva byli následně vrtulníkem transportováni do americké vojenské polní nemocnice v Bagramu, kde se podrobili dalšímu ošetření. Třetí zůstal v péči lékařů na základně Shank."

Premiér Mirek Topolánek poté informoval, že stav vojáků je stabilizovaný. Dva rotní, kteří utrpěli středně těžká zranění, budou v nejbližších dnech evakuováni do vlasti, lehce zraněný rotmistr bude zřejmě nadále působit v misi.

Český provinční rekonstrukční tým, jehož civilní část vojáci chrání, v provincii Lógar plní mírové úkoly. Má na starosti například obnovu nemocnic, škol i vodních děl. Podílí se také na rekonstrukci silnic a mostů a podpoře zemědělství. V týmu působí několik civilních expertů a dvě stovky českých vojáků. Je to ale asi jen třetina českého kontingentu v Afghánistánu, jehož jednotky jsou celkem na čtyřech místech země. Letos tam bylo zraněno celkem sedm českých vojáků a dva přišli o život, jeden zahynul loni. Podle premiéra Topolánka to ale nemění postoj vlády k působení českých vojáků v zahraničních misích: "Ty regiony, kde působíme a kde působit, musíme, jsme o tom přesvědčeni, nejsou vůbec jednoduché."

Shodou okolností krátce před nejnovějším útokem premiér Mirek Topolánek o víkendu předal medaili Karla Kramáře za hrdinství vojákům, kteří již dříve v Afghánistánu utrpěli zranění, i rodinám příslušníků české armády, kteří v misi přišli o život.