V Brně se chystá Měsíc autorského čtení, tentokrát s autory z Rakouska

mesic_autorskeho_cteni.jpg

Už brzy v Brně vypukne jedna z největších literárních akcí v republice, Měsíc autorského čtení. Diváci si už za devět předchozích let zvykli, že každý červencový podvečer můžou vidět a slyšet spisovatele, kteří osobně čtou ze svých textů. A stalo se také zvykem, že jedno vystoupení je české, druhé patří některé zahraniční literatuře - tedy celkem za měsíc 60 autorských čtení. Za tím vším stojí malé nakladatelství dramatické literatury Větrné mlýny, které tvoří pouze dva muži: Petr Minařík a Pavel Řehořík. Petr Minařík ale kolegovi Vilému Faltýnkovi prozradil, že letos je připraveno ještě třicet vystoupení víc.

Petr Minařík
"Letošní festival Měsíc autorského čtení je 10. ročník, proto jsme se rozhodli k těm dvěma liniím, které máme, přidat ještě jednu, jakoby oslavnou. Uvidíme, co to udělá s diváky a s tím festivalem jako takovým. Nemělo by to být pravidlo, je to zkrátka teď, protože je ta desítka. Čestným oficiálním hostem festivalu je Rakousko, v loňském roce to byla Kanada, letos to bude pod patronací Pavla Kohouta. Přijede 31 autorů z Rakouska. Vedle toho tam bude ještě jedna zahraničně - tuzemská linie, a to linie městská. Budou tu autoři v nejširším slova smyslu z Brna a Stuttgartu. V nejširším slova smyslu myslím to, že to budou autoři ze Stuttgartu nebo Badensko-Würtenberska. A pokud jde o Brno, taky nebudeme kontrolovat občanské průkazy, jestli se ti autoři narodili v Králově Poli. Spíš půjde o vztah k tomuto městu. Jeden večer bude zkrátka složený ze dvou autorů, protože se tak pokusíme o cosi, co jsme dosud nedělali, o dialog těch dvou lidí. To znamená, že se autor brněnský a stuttgartský potká na jevišti, budou číst, budou spolu besedovat. A mělo by se to nějakým způsobem propojit, nebo se o to alespoň pokusíme."

Jak v té městské linii souvisí Stuttgart a Brno?

"Brno a Stuttgart jsou partnerská města, takže tady je ten klíč."

Takže tam jsou tři linie: Rakousko, pak nějaká obecně česká linie a tato města?

"Řekněme, že ano, s tím, že v té české linii by měli být, snažíme se o to v tom desátém ročníku, ti nejlepší, nejzajímavější autoři, byť napříč generacemi. Není to podle zásluh, ale myslím, že i ta česká linie by měla být velmi dobře obsazená. Přijede Patrik Ouředník, Arnošt Lustig, Ivan Klíma. V jednání byl František Listopad, což bohužel nevyšlo, což nás mrzí. Dále Ludvík Vaculík, Karol Sidon, jednatřicet jmen, nebudu je všechna jmenovat. Vedle toho ale i třeba Petra Hůlová, Miloš Urban, Jan Balabán, takže to bude snad vyvážené. Proběhne 93 autorských čtení a vystoupí 122 autorů. Když ta čísla říkám, tak to neříkám jako loni s hrdostí, ale už se trochu stydím, že to vypadá jako nějaká absurdní megalomanie. Ale tím, že je to desátý ročník, tak jsme si řekli, že to zkusíme. Nebudeme to takhle pokoušet každý rok, protože nechceme, aby to bylo inflační. Já věřím, že se na to publikum najde. A my to taky zvládneme, protože to neděláme samozřejmě sami. Máme spoustu přátel a pomocníků a lidí, kteří tomu festivalu dobrovolně pomáhají a bez nichž by to nešlo. Doufám, že nás podrží diváci. Smyslem festivalu autorského čtení je popularizace a propagace literatury jako takové, prostřednictvím autorských čtení. My věříme, že možnost setkat se s autorem, setkat se živě se spisovatelem a s literaturou lidi zajímá, motivuje a vede potom případně i ke čtení. Je tam i ten nezanedbatelný prvek, že lidi to společně sdílejí."