V České republice začaly maturity

Studentky se připravují na maturitu v Obchodní akademii v Českých Budějovicích, foto: ČTK

Tisícům středoškoláků v Česku začaly v pondělí maturitní zkoušky. Letos budou probíhat až do 20. června a jejich termín volí ředitelé jednotlivých škol sami. Mnohé studenty tak zkouška dospělosti čeká až v dalších týdnech a mají tedy delší čas na přípravu. Pokračuje Josef Kubeczka.

Studentky se připravují na maturitu v Obchodní akademii v Českých Budějovicích,  foto: ČTK
Žáci středních škol v českých zemích maturují od roku 1849. Původně museli zkoušku z dospělosti skládat ze všech povinných předmětů, a pokud byli úspěšní, mohli pokračovat ve studiu na vysoké škole, aniž museli absolvovat přijímací zkoušky. Pedagogové tvrdí, že většinou poznají, kdo se na zkoušku pečlivě připravoval a kdo vsadil na náhodu a štěstí a učil se jen něco. Proto každý rok u maturity někdo neuspěje a opakuje ji v září. V každém případě je maturita je pro studenty psychicky náročnou zkouškou, což potvrdila i vedoucí Katedry psychologie Karlovy univerzity Ilona Gillernová.

"Klade na člověka vysoké nároky, protože každý maturant musí zvládnout poměrně velikánskou sumu vědomostí a v jedné chvíli si má vytáhnout z patřičného šuplíčku přesně tu správnou, kterou po něm chce maturitní komise. Myslím tedy, že by každému maturantovi všichni v jeho okolí měli držet palce."

Odborníci tvrdí, že je úroveň maturity v českých školách rozdílná. Proto ministerstvo školství chystá její reformu ve školském zákoně. Pokud předlohu parlament schválí, budou studenti skládat společnou a školní část zkoušky. Obsah, formu i kritéria hodnocení společné části stanoví stát, druhá bude záležitostí školy. Společná část maturity bude obsahovat zkoušku z českého jazyka, cizího jazyka a volitelného předmětu. Školní část se bude skládat ze tří zkoušek. Pokud bude zákon do září schválen, nová maturita by čekala studenty v roce 2008. Základní smysl maturity se ale podle Ilony Gillernové nemění.

"Je to zkouška, která zhodnocuje nějakou delší etapu jejich práce. Podle mých zkušeností se většinou na středních školách té zkoušce dává velký význam. Na vysokých školách, jak kde. Například u nás spíše zvažujeme to, jak student prospíval v průběhu celého středoškolského studia."

Má v takovém případě maturitní zkouška vůbec význam?

"Já si myslím, že to nějaký smysl má, ale možná, že skutečně se tomu někdy dává až příliš veliká váha."