V Columbii shořel symbol holocaustu, autor obrázku Petr Ginz měl přítele Kurta Kotouče z Prahy

Obrázek Petra Ginze

Americký raketoplánu Columbia se 1. února během přistávacího manévru roztrhal na kusy. Zahynulo všech sedm astronautů. Mezi nimi i první izraelský kosmonaut Ilan Ramon, který do vesmíru ve svém příručním zavazadle vezl i obrázek, který před 60 lety nakreslil v terezínském ghettu před svou smrtí čtrnáctiletý chlapec Petr Ginz z Prahy. My jsme pro vás objevili člověka, který si Petra Ginze pamatuje právě z koncentračního tábora Terezín, kde spolu tajně vydávali dětský časopis "Vedem". Pamětník se jmenuje Kurt Kotouč.

"Petr byl můj kamarád. Spojovaly nás společné zájmy. Petrovi jsem pomáhal s těmi novinami. Jak na mě Petr působil, když jsme se poprvé setkali? Byl to normální kluk jako každý jiný. Nedá se říci, že kdybyste ho dneska potkali někde na ulici, že je to zvláštní nebo výjimečná osobnost. Čím se lišil od ostatních kluků bylo to, že měl obrovskou vnitřní aktivitu. Obrovskou množství zájmů. Velmi rád studoval. Jeho největší láskou byly jeho pokusy o literární tvorbu. Byl velmi fascinován romány Julia Verna, jeho fantastickými romány, které se zabývaly novými objevy, předpověďmi, co budou lidé dělat někdy v budoucnosti. Kromě literatury se věnoval i kreslení."

Petr Ginz po sobě zanechal 120 kreseb a linorytů, které jsou uschovány v jeruzalémském muzeu holocaustu Jad Vašem. Ale pouze jediný z nich se stal skutečně slavným. Je na něm vidět pohled z měsíce na naší planetu. Tento čtrnáctiletý chlapec byl obdařen mimořádně vyvinutou fantazií. Vždyť kresba vznikla patnáct let před vypuštěním první družice, 27 let před prvním letem člověka na Měsíc. Obrázek pravděpodobně namaloval v roce 1942 přímo v terezínském ghettu. O dva později zahynul v plynové komoře v Osvětimi. Vzpomíná Kurt Kotouč.

"Tušili jsme, že transporty na východ znamenají něco velmi zlého. Ale nikdo to nedovedl definovat. Nikdo nevěděl, že jdeme vlastně do tábora, kde většina vězňů okamžitě půjde do plynové komory. Že je to vlastně továrna na smrt. Petra jsem v Osvětimi už neviděl. Petr byl jeden z těch,

Petr Ginz
kteří s většinou vězňů hned z té příjezdové rampy šel do plynové komory."

Slavný obrázek Petra Ginze se stal symbolem holocaustu. Izraelský astronaut Ilan Ramon, který zahynul společně se svými přáteli při havárii raketoplánu Columbia, pojal svůj první let do vesmíru jako symbol naděje nejen pro Izrael, židovský národ, ale i pro celý svět, že je možné splnit si své sny. Obrázek Petra Ginze, který měl u sebe, shořel společně s vesmírnou lodí. A tak, jak hlásil titulek Lidových novin den po katastrofě, "Petrova terezínská kresba nakonec zůstala na nebi".