Po návratu z vesmíru nesmí chybět svíčková a české pivo, říká Indira Feustel

Indira Feustel s manželem Andrew Feustelem, foto: Filip Jandourek, ČRo

Nerudovy Písně kosmické, Krtek a obrázky Petra Ginze. Tuto českou trojici vzal postupně s sebou na své lety do vesmíru americký astronaut Andrew Feustel. Na své aktuální třetí misi má obrázky z časopisu Vedem, který vydávali chlapci internovaní za II.světové války v terezínském ghettu. Jejich autor, tehdy šestnáctiletý Petr Ginz zemřel na konci září roku 1944 v plynových komorách koncentračního tábora Osvětim Březinka.

Indira Feustel a Andrew Feustel s Krtečkem | Foto: Filip Jandourek,  Český rozhlas
České artefakty si Andrew Feustel na cestu do vesmíru nevybírá náhodou, jeho manželka Indira má totiž po matce české, nebo možná spíše jihomoravské, kořeny. A právě v těchto dnech je na návštěvě v Praze. V jedné z kaváren se s ní sešla i Jitka Štichauerová.

"Když mi dnes manžel volal, tak jsem mu řekla, že stejně, jako je on šťastný ve vesmíru, jsem já šťastná tady.

Mluvíte krásně česky? Ještě pořád se učíte?

"Po dva roky jsem absolvovala šestitýdenní intenzivní kurz. Tentokrát ale ne, jsem tady jen na jeden měsíc. Doufám, že budu moct na kurz příští rok."

Pořád pracujete?

Indira Feustel s manželem Andrew Feustelem,  foto: Filip Jandourek,  ČRo
"Ano, jsem logopedka. Drew letěl do kosmu a já pomáhám tady na zemi, každý den.

Myslím, že on si svůj let hodně užívá, jak je to ale potom, když se vrátí zpátky domů?

"Šest týdnů prochází zdravotními testy, při kterých se sledují třeba krev nebo svaly. Všechno musí být v pořádku."

Máte v rodině nějaký rituál potom, co se vrátí z vesmíru? Připravujete třeba slavnostní večeři?

"Moje teta Mirka z Plzně a moje maminka dělají moc dobrou svíčkovou, koláče a spoustu dalších věcí. No, a já to taky podle jejich receptů dělám. A taky má Drew rád české pivo, to nesmí chybět."

Kromě obrázků Petra Ginze se do vesmíru opět podíval i Krtek, jen z technických důvodů v trochu zmenšené verzi. Andrew Feustel se totiž podílí na programu Do kosmu s Krtkem 2018, který organizuje Astronomický ústav Akademie věd ČR a Česká kosmická kancelář, a má za úkol popularizovat kosmonautiku mezi žáky a studenty.