Před deseti lety se Krtek poprvé podíval do kosmu
Před deseti roky si vzal americký astronaut Adrew Feustel poprvé do vesmíru českou pohádkovou postavičku Krtečka. Na Mezinárodní vesmírné stanici spolu prožili 16 dnů.
S nápadem, aby měl při cestě do vesmíru něco českého, přišla už v roce 2008 jeho manželka Indira Feustelová, která má po mamince české předky.
V roce 2009, při prvním letu na oběžnou dráhu Země, měl Andrew Feustel v kabině amerického raketoplánu Atlantis básnickou sbírku Jana Nerudy „Písně kosmické“. A při druhém a třetím startu to byl plyšový Krteček.
S letem Krtka do vesmíru vznikl i vzdělávací projekt „Do kosmu s Krtkem“, v němž pohádková postavička Krtka astronauta ukazuje dětem taje a krásy kosmonautiky a vesmíru a propojuje tak dětský pohádkový svět se světem složitých vesmírných technologií.
Krtek byl nehořlavý a měl suchý zip
ČTĚTE TAKÉ
Devatenáct centimetrů vysoká figurka, která v roce 2011 letěla na palubě raketoplánu Endeavour k Mezinárodní vesmírné stanici ISS, musela splňovat všechny bezpečnostní podmínky. Byla lehčí než běžná figurka a ušitá z nehořlavých materiálů. Aby zvládl stav beztíže, měl na sobě Krtek i pásek suchého zipu, aby mohl být na stanici bezpečně přichycen, neodletěl a neztratil se.
Českými dětmi oblíbený Krteček byl k cestě do vesmíru vybrán i proto, že už v roce 1965 vznikl film „Krtek a raketa“. V něm jeho autor, výtvarník Zdeněk Miler nechal zvědavého Krtečka seznámit s kosmickou raketou. A o 46 let později se animovaný film stal skutečností.
Krteček zdobí krbovou římsu
První Krtek astronaut z roku 2011 se ukazuje při besedách a přednáškách dětem od mateřských až po střední školy z celé České republiky. S autorem postavičky Zdeňkem Milerem se astronaut Feustel osobně setkal. Jak ukázal Andrew Feustel, ve sesmíru měl ještě dalšího malého Krtečka s modro-žlutou čepicí. A toho předal jako svůj osobní dárek panu Milerovi.
Podruhé Krteček odstartoval do vesmíru ve středu 21. března 2018. Tentokrát letěl deseticentimetrový. V kosmu prožil 196 dnů a 18 hodin a naši planetu obletěl 3 152krát. Přistál spolu se svými třemi lidskými kolegy ve stepi v Kazachstánu ve čtvrtek 4. října 2018.
S astronautem Feustelem a jeho manželkou zůstal v USA. Stojí na římse krbu jejich rodinného domu v texaském Houstonu a připomíná, že v České republice mají spoustu obdivovatelů a přátel.
Písně kosmické najdete ve hvězdárně v Ondřejově
Knížka básní Písně kosmické je dnes vystavena v Muzeu Vojtěcha Šafaříka v areálu Astronomického ústavu AV v Ondřejově. Příliš se neví, že Jan Neruda byl kmotrem bratří Fričů, nadšených astronomů, kteří koncem 19. století zakoupili pozemek v Ondřejově a začali tam budovat svou soukromou hvězdárnu.
Ostatně citaci z Písní kosmických, věčnou otázku "Jsou-li tam žáby taky?" najdeme na budově pracovny zakladatele hvězdárny. Josef Frič má před touto budovou důstojnou bustu a na jejím úpatí je opět žába, tentokrát vytesaná ze žuly.
Andrew Feustel byl ve vesmíru třikrát - celkem ve stavu beztíže prožil 225 dnů. Uskutečnil i devět výstupů do volného kosmu, z toho tři při opravě Hubbleova teleskopu v roce 2009. Při těchto výstupech pracoval v otevřeném vesmíru celkem 61 hodin a 48 minut (více než 2,5 dne!).