Milerův Krtek poletí do vesmíru

Krtek a raketa
0:00
/
0:00

Hrdina dětských kreslených filmů a knížek, slavný Krteček ilustrátora Zdeňka Milera, se kdysi v roce 1965 v jednom z prvních příběhů vydal v raketě do vesmíru. V dubnu letošního roku se tam vydá opravdu a jeho devadesátiletý tvůrce mu bude z Prahy držet palce. Na cestu s předposledním letem amerického raketoplánu ho vezme americký astronaut Andrew Feustel.

Andrew Feustel,  foto: ČT24
V Americe bude 19. dubna, v Evropě už 20. Na svoji poslední cestu k Mezinárodní vesmírné stanici odstartuje americký raketoplán Endeavour. Jedním z šestice astronautů na palubě bude vedle kapitána Marka Kellyho také Andrew Feustel, který na svou minulou misi k Hubbleovu vesmírnému teleskopu vezl sbírku českého básníka Jana Nerudy Písně kosmické. Tentokrát díky své manželce Indiře, která má napůl moravské kořeny, přibere do osobního zavazadla malou plyšovou figurku - Krtečka. Na tiskové konferenci v Praze to v úterý oznámili organizátoři z Amerického velvyslanectví v Praze a z České astronomické společnosti. Americký velvyslanec Norman Eisen si nejprve potřásl rukou s maskotem Krtečka v lidské velikosti. Poté vysvětlil, že si cení českých souvislostí amerického vesmírného programu:

"Už tři američtí astronauti se hrdě hlásí ke svým českým kořenům. Velitel Apolla 13 James Lowell, velitel Apolla 17 Eugene Cernan a James Blaha, který letěl do vesmíru celkem pětkrát na Discovery, Atlantisu a Colombii. S radostí jsem se dozvěděl, že vztahy s Českou republikou nekončí díky Andrewovi Faustelovi, jehož manželka Indira je poloviční Češka. Stejně tak jsem potěšen, že nejmenším členem posádky Endeaveru bude slavný kreslený hrdina Krteček."

Potěšen byl i tvůrce Krtečka Zdeněk Miler, tlumočila vzkaz devadesátiletého tvůrce jeho právní zástupkyně Milena Fischerová. Podle Milera je Krteček poslem optimismu a ten bude posádka raketoplánu potřebovat.

"Mohu říct za pana Milera, že měl z té zprávy velkou radost a byl rád, že se jeho krtek stane symbolem, kamarádem pro astronauta pana Feustela a také ho velmi potěšilo, že celá akce je spojena s naučnými programy pro děti."

Na let Krtečka do vesmíru totiž navazuje výchovný a vzdělávací program pro žáky základních a středních škol Do kosmu s Krtkem. Vysvětluje Pavel Suchan z České astronomické společnosti:

"Před letem raketoplánu budou v několika místech republiky pro žáky základních až středních škol postupně přednášky a besedy. Pak v průběhu letu to bude velmi živé především na www.dokosmuskrtkem.cz a na facebookové stránce a po návratu mise bude beseda, jak to vlastně s tím letem bylo, co přinesl. Je to předposlední let raketoplánu vůbec, čili je to docela historická chvíle."

Let Krtečka je mezinárodní propagací České republiky. Podle předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše je ale doprovodný program neméně významný.

"Možná je to způsob, jak hravou formou nasměrovat děti a mládež k matematickofyzikálním oborům, k astronomii a astrofyzice. Možná je to ambiciózní cíl, ale já myslím, že bez podobných snah nepohneme s trendem klesajícího zájmu o tyto obory."

Vyrobit plyšového Krtečka, který by odpovídal požadavkům NASA na vesmírné zavazadlo, nebylo úplně snadné. Krtek například musel být nehořlavý, vysvětluje Blahoslav Dobeš z Moravské ústředny Brno, která se výrobou Krtků i jiných plyšových hraček zabývá:

Norman Eisen s krtečkem,  foto: ČTK
"Požadavky NASA byly stejně tvrdé jako jsou normy pro hračky. U hraček je nehořlavost daná tím, že ten materiál nebude samostatně hořet. Když to zapálíte, tak bez podpory dalšího ohně nebude hořet. Tím je etdy vyřešená nehořlavost a pak to muselo být nejvýše 20cm vysoké a musí to být i přiměřeně placaté, protože ten balíček je poměrně tenký."

Krtek má méně vycpávek a kvůli gramáži je proveden jako maňásek, takže z orbitální stanice dětem možná i zamává. Touto dobou už je s astronautem Feustelem ve výcvikovém středisku. Posádka raketoplánu Endeavour má na ISS zásobovací a montážní úkoly. Raketoplán má například na palubě alfamagnetický spektrometr, což je přístroj, který bude v vesmírných dálkách pátrat po antihmotě.