V domě doktora Stingla bylo 280 kufrů. Co skrývaly dva z nich, které získalo Muzeum rekordů?

Kufry z pozůstalosti Miloslava Stingla, foto: YouTube

Muzeum rekordů a kuriozit získalo cenný exponát. A to dva kufry slavného cestovatele a spisovatele Miloslava Stingla, který letos v květnu zemřel. Jak prozradil Miroslav Marek z agentury Dobrý den, málokdo ví, že Miloslav Stingl své kufry ani nestihl vybalovat.

Kufry z pozůstalosti Miloslava Stingla,  foto: YouTube
Miloslav Stingl,  foto: David Sedlecký,  CC BY-SA 4.0

"My jsme pana doktora Stingla uváděli před pár lety do rekordmanské síně slávy. Souviselo to s jeho rekordním počtem vydaných knih. Napsal 41 titulů, ale všude po světě jeho knížky, které jsou cestovatelské a etnografické, vyšly v nákladu 16 miliónů 919 tisíc. To je absolutní číslo, co se týče českého spisovatele. Proto se zapsal do České knihy rekordů. Když byl na festivalu Pelhřimov - město rekordů, tak nám vyprávěl, je má program tak nabitý, že kufry, se kterými se vrací z cest, a které jsou plné jeho osobních věcí i velmi zajímavých artefaktů a suvenýrů, vůbec nestačí vybalovat. Výsledek je ten, že v jeho domě bylo celkem 280 kufrů, drtivá většina z nich nerozbalených a neotevřených."

Miloslav Stingl strávil na cestách 19 let. Navštívil 151 zemí na všech kontinentech a dokázal komunikovat v 17 jazycích. Stal se čestným náčelníkem indiánského kmene Kikapú (Kickapoo) a jeho indiánské jméno bylo Okima, což v překladu znamená Ten, který vede.

Muzeu slíbil jeden ze svých kufrů

Pelhřimovskému Muzeu rekordů a kuriozit slíbil, že mu bude patřit jeden z jeho kufrů. A ty také muzeu dlouhodobě zapůjčil přítel doktora Stingla, Štěpán Rusňák, kapitán říční plavby. Jaké tajemství tedy kufry skrývaly?

Kufr paní Hedy Stinglové,  foto: YouTube

"Jeden byl prázdný, ale uvnitř byla nálepka a z ní bylo patrné, protože to bylo psáno jeho rukou, že se jedná o kufr, se kterým procestoval Kubu a Mexiko v letech 1964 a 1965. Druhý kufr byl velmi pozoruhodný, s napětím jsme ho začali otevírat. K našemu zklamání tam byly jakési tepláky, svetr, dámská noční košile, čokolády z 80. let, baterka, dámské brýle a podprsenka. Tak jsme si říkali, že je to kufr nějaké starší dámy, a vůbec nevíme, kde se u pana doktora Stingla vzal. Pak to ale přišlo. Na dně byla jakási obálka a na ní bylo jméno Heda Stinglová a adresa. Uvnitř telegram a tam bylo napsáno: Drahá maminko, k tvým dnešním narozeninám ti přeji mnoho lásky a abys byla ještě mnoho let s námi. Líbá tě tvůj Míla. Nám se trošku zatajil dech, protože před námi ležel kufr maminky jednoho z největších českých cestovatelů. My jsme pak trošku pátrali. Maminka byla zřejmě někde v lázních a asi se to nějak semlelo, že i tento kufr zůstal v pozůstalosti doktora Stingla."

Do svých kufrů Miloslav Stingl občas nahlížel, protože podle deníků z cest zpracovával svoje knihy, dodal Miroslav Marek.

"Zajímavé artefakty se stanou součástí expozice, kterou do budoucna plánujeme, a bude se jmenovat Rekordmanská síň slávy. Ke každému člověku, který do ní vstoupil, tak něco typicky patří. A těch 280 kufrů v domě pana doktora Stingla je možná to nejtypičtější, co lze k němu přiřadit po té fyzické stránce."