V Karlových Varech vrcholí filmový festival

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Karlovarský filmový festival láme rekordy. Už ve čtvrtek zaznamenal dosud nejvyšší počet diváků - 120 tisíc. V programové nabídce je dvě stě dvacet filmů, z toho třiatřicet světových premiér. Dění ve Varech sleduje Vilém Faltýnek. Milena Štráfeldová se ho zeptala, čím se - kromě rekordů - liší letošní jubilejní čtyřicátý ročník od těch předchozích:

Foto: ČTK
"Letošní Karlovy Vary jsou koncipovány velmi podobně jako předchozí ročníky. Celý způsob organizace vlastně vykrystalizoval v průběhu let a nebyl důvod na něm nic měnit. Stejně tak dělení projekcí do tématických sekcí, doprovodné akce ani návštěvy zahraničních hostů nijak nevybočují ze standardu, na který jsme zvyklí. Rozdíl bychom museli hledat spíš silou vůle. Prezident festivalu Jiří Bartoška a jeho ředitelka Eva Zaoralová v úvodu festivalu sami zdůraznili, že se o maximální kvalitu snaží každým rokem. A nejinak tomu je i letos. Mikropříběh festivalové znělky, která letos uvádí každou projekci, ostatně říká, že život začíná po čtyřicítce. Dá se tedy shrnout, že tady v Karlových Varech nejde o žádnou rekapitulaci."

Jak se na festivalu prezentuje česká kinematografie?

"Určitě divák, který sleduje českou kinematografii, může většinu titulů, které jsou tu v programu, předem odhadnout. Začíná se Horem pádem přes Milence a vrahy, Příběhy obyčejného šílenství, Román pro ženy až ke Snowborďákům, Svěrákovu Tatínkovi nebo Vaterlandu. Mne osobně velmi překvapil dokumentární snímek Martina Marečka Zdroj, který tu měl v celovečerní podobě premiéru. Poprvé byl uveden na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Podle mého jde o velmi odvážný investigativní snímek z Ázerbajdžánu, z prostředí těžby ropy. Snímek líčí lidi, kteří těží ropu v otřesných podmínkách, příšernou ekologickou situaci a nerespektování základních lidských práv. To je myslím taková zajímavá položka v českém programu."

Foto: ČTK
Viléme, ty jsi do Varů přijel ve čtvrtek, všechno sleduješ přímo na místě. Co můžeš říct o festivalovém dění?

"Ten čtvrtek patřil České televizi, která se rozhodla připojit ke čtyřicetinám festivalu svými oslavami čtyřiceti let Večerníčka. Večerní program patřil otevřené party České televize pro všechny návštěvníky Karlových Varů. Zároveň tady Česká televize udělila svoji cenu argentinskému filmu Los muertes, Mrtví. Je to film o člověku, který strávil dlouhý čas ve vězení a po propuštění cestuje džunglí, aby našel svou dceru, kterou dlouho neviděl. Je to film téměř bez dialogů a tvůrce z České televize velice zaujal."

Kdy vlastně můžeme očekávat slavnostní vyvrcholení festivalu?

"Hlavní ceny se budou udílet v sobotu večer při slavnostním ceremoniálu, který bude v přímém přenosu přebírat Česká televize."