V kinech bodují dvě české komedie

basnici_nadeje2.jpg

Dvě domácí filmové komedie současně vstoupily v těchto dnech do českých kin. Obě slibují smích, obě těží z jistot úspěšné série, obě přidaly k hercům i populární osobnosti. Obě také hned po premiéře vyrazily za diváky do krajů se soutěžemi, besedami a autogramiádami. Nikdo si zatím netroufá předpovědět, která z nich to u publika vyhraje. Šance peprných anekdot "Kameňáku 2", tedy druhého dílu komedie Zdeňka Trošky, inspirované známými i méně známými "kamennými" vtipy, a laskavého humoru už pátých "básníků" v režii Dušana Kleina, si stojí půl na půl. Dnes vám Evelina Himalová přiblíží distribuční titul "Jak básníci neztrácejí naději".

Páté pokračování úsměvných osudů lékaře Štěpána a filmaře Kendyho zastihuje oba hrdiny ve věku kolem čtyřicítky, kdy první ztratí maminku a rozejde se s partnerkou, a druhý se stává jeho podnájemníkem poté, co ho manželka vyhodí z bytu. Humor dvojici kamarádů ani přesto neopouští, jenom příjemně "zčerná". A navíc jejich staromládenecká domácnost brzy ožije, neboť na obzoru je jednak ztepilá paní domácí, jednak další dívenka ochotná naslouchat Štěpánovým svůdným básničkám.

Vzpomenu-li na první tři díly "básníků" - měly názvy "Jak svět přichází o básníky", "Jak básníci přicházejí o iluze" a "Jak básníkům chutná život", každý z nich našel v kinech půldruhého miliónu diváků. Čtvrtý - s názvem "Konec básníků v Čechách" se miliónové hranice dotkl. Dohromady má čtveřice předchůdců žhavé novinky na kontě zhruba šestimiliónovou návštěvnost, o sledování televizních repríz nemluvě. Filmy viděli i krajané v zahraničí, a jak se režisér Dušan Klein v rozhovoru pro Radio Praha mimo jiné svěřil, moc by ho prý potěšilo, kdyby se stejným zaujetím přijali i díl pátý.

"'Básníci' jsou mým životem. Dalo by se říct, že jsem jim věnoval v posledních dvaceti pěti letech tak čtvrtinu svého produktivního života. A je možné, že s ním také skončím. Protože já jsem byl velice těžce nemocen, loňského roku jsem měl infarkt, takže jsem byl rád, že jsem film zdárně dokončil a dotáhl ho až do premiéry. Samozřejmě, že budu rád, protože vím z ohlasů našich krajanů - dostal jsem od nich množství dopisů, hlavně z Kanady, kde už i tento film viděli, že to je pro ně taková vzpomínka na dobu, kdy tady žili. Myslím, že souvislostem současné politické situace už třeba neporozumí, ale tomu vztahu lidskému, ten budou chápat vždycky."

řekl režisér Klein, který do titulních rolí celé pentalogie obsadil Pavla Kříže a Davida Matáska. Mimochodem Pavel Kříž si mezi jednotlivými předchozími díly sám na vlastní kůži vyzkoušel život emigranta v Kanadě. A protože si tam našel i manželku, stal se Čechokanaďanem. Ale česká divadla, film i televize mu v poslední době dávají tolik příležitostí, že je spíš zde než za mořem. Do pátého dílu "básníků" se také vrátila - i když ta jenom na skok - legendární představitelka Vendulky Utěšitelky, herečka Eva Jeníčková, ve Spojených státech, kde žije, známá pod jménem Ava Jansen. Dále ve filmu hrají opět Jana Hlaváčová, Josef Somr, Lukáš Vaculík, Tereza Brodská, nově Michaela Badinková, Adriana Sklenaříková, Miroslav Táborský a Leoš Mareš.

Jedním z prvních diváků ještě předpremiérové projekce filmové komedie "Jak básníci neztrácejí naději" byl autor literární předlohy a scénářů všech dílů "básníků" Ladislav Pecháček, který bezprostředně po jejím zhlédnutí sdělil svůj dojem...

"Mně ten film připadal příjemný. Byl bych rád, kdyby se líbil i divákům, a měli jsme alespoň takovou návštěvnost, jako jsme byli zvyklí mít předtím."

Dodejme, že současně s uvedením komedie "Jak básníci neztrácejí naději" do českých kin, vychází knižně i Pecháčkova stejnojmenná povídka, bohatě doplněná - podobně jako film - ilustracemi Adolfa Borna.