V komunálních volbách bodovali nezávislí kandidáti a hnutí ANO

Foto: ČTK

Nejvíc zastupitelů ve městech a obcích budou mít nezávislí kandidáti a místní sdružení. Za nimi se v komunálních volbách umístili lidovci. Ve většině krajských měst včetně Prahy pak zvítězilo hnutí ANO. Ze 13 krajských měst vyhrálo v devíti. V senátních volbách pak bodovali sociální demokraté. Do druhého kola poslali celkem 19 kandidátů. Komunisté v senátních volbách neuspěli vůbec, do druhého kola nepostoupil žádný z jejich kandidátů. Tak by se daly ve zkratce shrnout komunální volby a první kolo voleb do třetiny Senátu.

Miloš Zeman, foto: ČTK
Prezident Miloš Zeman úspěšným kandidátům popřál, aby neusnuli na vavřínech. Méně úspěšní by měli před dalšími volbami analyzovat své chyby. Podle Zemanova předchůdce Václava Klause je výsledek voleb prohrou politiky a vítězstvím apolitické oligarchie.

A jak dopadlo klání o pražský magistrát? Vyhrálo hnutí ANO. V Praze získalo přes 22 procent hlasů a v 65členném zastupitelstvu tak bude mít 17 křesel. Dosud vládnoucí TOP 09 skončila se ziskem 16 mandátů (20 pct) na druhém místě. Osm křesel obsadí Trojkoalice tvořená Stranou zelených, lidovci a hnutím STAN. Po osmi zastupitelích bude mít i ODS a ČSSD. Komunisté a Česká pirátská strana (5,31 pct.) obsadí každá po čtyřech křeslech. Martina Mašková požádala o zhodnocení výsledků voleb politologa Milana Znoje.

V hlavním městě se vtipkuje, že volby rozhodlo příslovce "prostě", které mělo na billboardech hnutí ANO. Jak se na to díváte?

"Ten slogan mě zarážel. Prostě to uděláme. Tak prosté to asi nebude. Myslím, že se spíš naplnila očekávání lidí, kteří chtějí změnu. Jsou trošku rozčarování s nástupem TOP 09 a stávající koalice, která také slibovala, že skoncuje s nepořádky. Je to teď na ANO, tak uvidíme, jakou sestaví koalici."

V Praze přišlo nejméně voličů ze všech krajů, 37,75 procent. Čím to může být?

"Dříve na tom byla Praha dobře. Účast v Praze bývala větší než v jiných městech. Teď je slabší, což je důležitý signál a svědčí o tom, že významná část pražských voličů je rozčarována i z těch zavedených stran. Sociální demokracie jakž takž uspěla s 11 procenty, Trojkoalice také. Je vidět, že rozčarována je česká pravice, voliči TOP 09 a ODS, kteří zčásti přišli a dali hlasy těmto stranám, takže se udrželi v běhu politiky, nicméně jich dost zůstalo doma a šli raději někam na víkend."

Jaký vliv na volební výsledek v Praze podle vás mohlo mít přelepování plakátů primátora Hudečka kampaní majitelů billboardů?

Foto: ČTK
"Myslím si, že to mohlo primátorovi prospět. To, co udělal, že se dostal do konfliktu s billboardovou finanční mašinérií, docela vlivnou skupinou v pražské politice, tak nepochybně svědčí o tom, že chtěl něco změnit a dostal se do konfliktu, což by voliči mohli kvitovat. Problém ale byl, že očekávání, která jsou spojena s hnutím ANO, jsou větší, a ani ten konflikt s billboardovými firmami Tomáši Hudečkovi a TOP 09 v Praze nepomohl, i kouzlo Karla Schwarzenberga už vyprchalo."

Levicoví voliči mnohdy volí podle celostátního vzoru. Chovali se tak i tentokrát?

"Praha vždycky vypadala jinak. Pro levici byla Praha téměř uzavřené město, byť se dostávali do radnic, ale jenom jako ten druhý do počtu, který pomáhal udržovat poměry. Zdá se, že teď se situace změnila minimálně v tom smyslu, že vládní koalice, kde ČSSD hraje prim, neztratila podporu a v komunálních volbách svým způsobem vyhráli. To je zajímavý výsledek těch voleb, že voliči netrestali vládní strany. Zřejmě jsou relativně spokojeni s tím, co se odehrává na celostátní politice a pořád pokračuje ústup starých pravicových stran. V Praze se to potvrdilo a je to dokončení pádu pravicové Prahy."

Prezident Miloš Zeman tyto volby označil jako referendum o tradičních stranách. Jak hodnotíte jejich pozici se znalostí výsledků v Praze?

"To musíme posoudit po celé republice. Samozřejmě výsledek ANO je ohromující, etablovala se ve statutárních městech. Ale de facto tolik kandidátů zase jinde nezískala. ANO má slabou organizační základnu, po republice nemá moc kandidátů, jako strana tak trochu visí pořád ve vzduchu. Dostala se do statutárních měst, ale ty ostatní strany docela uspěly. Konec konců největší počet mandátů získala KDU-ČSL, potom ČSSD a komunisté, což jsou zavedené strany."


Zleva Miloš Vystrčil, Bohuslav Svoboda, Jana Černochová, předseda ODS Petr Fiala, Raduan Nwelati, Martin Novotný a Matin Kupka (ODS), foto: ČTK
Sociální demokracie podle svého předsedy Bohuslava Sobotky neuspěla především v těch městech, kde řešila vlastní vnitrostranické problémy, nebo tam, kde se příliš zahleděla do sebe. Nemyslí si, že by výsledky voleb měly mít vliv na vládní koalici a že by vedly k výměně resortů mezi vládními stranami. Ve volbách podle Sobotky uspěly všechny vládní strany a na komunálních úrovních mohou vznikat podobné koalice jako ve vládě. ČSSD uspěla v komunálních volbách spíše v okresních městech. Na pražský magistrát se po osmi letech dostali lidovci. Do druhého kola prošlo hned osm kandidátů KDU-ČSL, další tři postupující pak lidovci podpořili v širší koalici. Podle předsedy Pavla Bělobrádka strana v letošních volbách zúročila generační obměnu, kterou lidovci v posledních letech prošli. ODS bere zisk v letošních komunálních jako šanci, jak se odrazit ode dna. Ještě před čtyřmi roky občanští demokraté volby do obecních zastupitelstev v Česku ovládli. I teď ale panovala s výsledky relativní spokojenost. Podle předsedy Petra Fialy ODS dokázala, že se vrací na pozici nejsilnější pravicové strany v Česku.

Bohuslav Sobotka, foto: ČTK
"Čelili jsme obrovské propagandistické mašinérii, není to vůbec jednoduché. Mě záleží na osudu této země a věřím, že přesvědčíme občany, že je třeba korigovat směr, kterým jdeme."

Jak se na výsledky ODS dívá Petr Honzejk, komentátor Hospodářských novin? Do studia ho pozvala Martina Mašková.

"Kde jinde by ODS měla ukázat, že bude do budoucna životaschopnou silou než v Praze, kde dlouhá léta vládla naprosto suverénně. Vládla osm let, i v minulých volbách dostala ještě 20 procent hlasů. Kdyby v Praze dostala méně než deset procent hlasů, tak by bylo evidentní, že ten úpadek je takový, že se nedaří zastavit. Souhlasil bych s předsedou ODS Fialou, že volební výsledek v Praze a detailní výsledky v některých městských částech ukazují zárodky toho, že ODS není možné ještě zcela odepsat, jak to z ideologických a prakticko-populistických důvodů dělají představitelé hnutí ANO. S ODS se ještě počítat musí. Její přežití není jisté, ale tyto volby jí nepřinesly smrt, která se často na politické scéně i v médiích předpovídala."

Andrej Babiš, když jste se z mínil o politickém hnutí ANO, zařadil svoji stranu na pravici, jak se na to díváte?

Andrej Babiš, foto: ČTK
"Andrej Babiš zjistil, že je schopen přebírat voliče právě pravicovým stranám, voliče ODS a voliče TOP 09. Ono se o tom málo mluvilo, ale ve volbách 2013 podle statistických analýz přebral nejvíc voličů právě TOP 09, což je pozoruhodné, ale zároveň to ukazuje důvod, proč mezi ANO a TOP 09 je to pnutí nejsilnější. Andrej Babiš ví, že voličský potenciál je na pravé části politického spektra. Je to vidět mimo jiné i z toho, že například v senátních volbách i ve městech příliš neztrácela ČSSD a hlavní souboj, kde Babiš může získat je napravo."

V Praze se už rozjela povolební vyjednávání mezi ANO, ČSSD a Trojkoalici, která sdružuje Stranu zelených, KDU-ČSL a STAN. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v povolební debatě Radiožurnálu řekl, že v pražském zastupitelstvu nechce spolupracovat s TOP 09. Ta v hlavním městě skončila druhá. Výsledky voleb považuje Babiš za velký úspěch hnutí:

"Já myslím, že je to trapné, jak TOP 09 a ODS stále opakují svůj program antibabiš. Jednou je to "estébák", potom oligarcha, potom takový makový. Myslím, že jsou z toho zoufalí. My jsme dobyli Prahu. To je obrovský úspěch, že jsme dobyli pravicovou Prahu, protože nás volí pravicoví voliči."

Možnou spolupráci v pražském zastupitelstvu s hnutím ANO zavrhl i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který považuje druhé místo v Praze za neúspěch:

Zleva kandidáti do pražského zastupitelstva Patrik Nacher, Eliška Kaplicky a Eva Kislingerová, předseda hnutí ANO Andrej Babiš, kandidátka na starostku Prahy 10 Radmila Kleslová a kandidát do pražského zastupitelstva Michal Hašek (hnutí ANO), foto: ČTK
"My jsme připraveni jednat, tedy s výjimkou komunistů a ANO, a být za určitých podmínek součástí koalice. Zrovna tak jsme připraveni být kvalifikovanou a velmi dobrou opozicí. Obojí demokratické zastupitelstvo potřebuje, jak koalici, tak opozici."

Na výsledky voleb do pražského magistrátu se prostřednictvím statistických čísel podíval v rozhovoru s Martinou Maškovou člen týmu datových novinářů Petr Koči.

"Celkovým vítězem voleb do pražského magistrátu je hnutí ANO. Dají se vysledovat rozdíly jeho úspěšnosti mezi městskými částmi?

"Rozdíly se vysledovat dají. Ne ve všech městských částech se ANO podařilo sestavit kandidátku. Týká se to i důležitých lidnatých obvodů jako je Praha 3 nebo Praha 9. Když to trochu zobecním, tak můžu říct, že směrem od centra k periferii podpora ANO roste. Obyvatelé středu města volili ANO výrazně méně než obyvatelé okrajových částí. Například v Praze 1 a v Praze 2 získalo ANO kolem 13 procent hlasů. Když to srovnáme s Prahou 14 či 15, tam je zisk o deset procent vyšší. Získali čtvrtinu hlasů. Nejhorší výsledek mělo ANO v Nebušicích, kde získalo jen přes 5 procent a potom v Praze 7, kde získalo 7,48. Nejlepší výsledek mělo v Praze - Benicích, kde se přiblížilo hranici 30 procent. Výsledky voleb do pražského magistrátu ovlivnily výsledky nejlidnatějšího obvodu Praha 4, kde ANO získalo 24, 69 procenta hlasů."

Co se vám ještě podařilo vyčíst z čísel komunálních voleb v Praze?

Zleva Alena Gajdůšková, Bohuslav Sobotka, Roman Sklenák, Milan Štěch, Jan Hamáček, Lubomír Zaorálek a Martin Starec (ČSSD), foto: ČTK
"Komunální volby jsou velmi složité na interpretaci. Každá strana a každý kandidát si vybírá ten pohled, který mu nejlépe vyhovuje. Kdo získal hodně mandátů, říká, že získal hodně mandátů, když získal hodně procent, říká že získal hodně procent. Nám připadá zajímavý a spravedlivý pohled pro posuzování úspěšnosti stran hodnocení jejich efektivity, kolik kandidatur se jim podařilo přeměnit na mandáty. Pokud se podíváme, jak to dopadlo v Praze, tak nejefektivnější v této disciplíně byla lokální sdružení jako je Žižkov nejen sobě na Praze 3 nebo Praha 7 sobě. Těm se podařilo na mandáty přeměnit 43 procent nominovaných kandidátů, což je nebývalý úspěch i v celorepublikovém měřítku. Celkově tato sdružení získala 162 mandátů z 449 kandidátů. Na druhém místě jsou Starostové a Nezávislí a TOP 09, kteří dosáhli efektivity přes 33 procent."

S Milanem Znojem jsme mluvili o tom, jak jsou na tom tradiční strany. Je tu nějaký rozdíl mezi Prahou a zbytkem republiky?

"U některých stran je ten rozdíl opravdu výrazný. Nejvýraznější rozdíl jsme zaznamenali u komunistů, kterým se v Praze podařilo proměnit jen necelá 4 procent mandátů. V celé republice potom dosáhli efektivity 17 procent. Když se podíváme na ODS, ta podala velmi vyrovnaný výkon jak v hlavním městě, tak v celé republice a to číslo je kolem 17 procent. Další výrazný rozdíl byl u ČSSD, těm se podařilo proměnit v Praze každou desátou kandidaturu. Celorepublikově byli podstatně úspěšnější, podařilo se jim proměnit každou pátou, tedy 20 procent. Vítězné hnutí ANO nominovalo v hlavním městě 760 kandidátů a získalo 158 mandátů, jeho efektivita byla kolem 18 procent, podobná jako u ODS. Ale v Praze to bylo o tři procentní body méně než v celé republice. Dá se říci, že ačkoliv ANO v Praze vyhrálo, tak v té efektivitě při proměňování kandidatur na mandáty bylo v Praze relativně méně úspěšné než v celé republice."

Zleva předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, místopředseda strany Miroslav Kalousek a pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09), foto: ČTK
První velké město, kde se strany dohodly na nové koalici je Olomouc. Do zastupitelstva půjdou představitelé ČSSD, ODS, TOP 09 a Lidovci. Hnutí ANO, které volby vyhrálo, skončí v opozici. Olomouckým primátorem tak pravděpodobně bude sociální demokrat Antonín Staněk. TOP 09 dala podle jejího člena a dosavadního radního Aleše Jakubce přednost koalici, se kterou má zkušenosti:

"My jsme dali prioritu tomu, abychom spolupracovali se stranami, které stojí na pevných hodnotových základech. Jsou to stabilní strany a víme, co od nich můžeme očekávat. Já opravdu nevím, co bychom mohli od ANO očekávat. ANO se snaží profilovat jako pravicová strana, já o tom nejsem přesvědčený."

Podle lídra kandidátky ANO Milana Ferance nechtějí staré strany na radnici žádné změny. Proto s hnutím o koalici nejednaly.


Společně s komunálními volbami proběhly i volby do třetiny Senátu. V prvním kole senátních voleb byli nejúspěšnější sociální demokraté. Do druhého kola poslali celkem 19 kandidátů. Výsledky voleb hodnotí s opatrným optimismem. Chtějí obhájit alespoň devět senátorských křesel. Podle premiéra a předsedy strany Bohuslava Sobotky ČSSD nikde nepropadla:

Foto: ČTK
"Samozřejmě také záleží na tom, jestli voliči, kteří jsou s politikou vlády spokojeni, měli nebo neměli motivaci k volbám přijít."

Do druhého kola senátních voleb se probojovalo devět kandidátů za hnutí ANO. Andrej Babiš původně chtěl získat křesel 10 a porazit v senátních volbách sociální demokracii. S devíti mandáty byl ale také spokojený:

"Naši kandidáti měli těžkou pozici, protože ČSSD je silná. Dva členové vlády jsou senátoři i předseda Senátu je z ČSSD. Občané volili kandidáty, kteří už v Senátu fungovali a mají tam zkušenosti."

V Praze byl větší zájem o senátní než o komunální volby, co na to říká politolog Milan Znoj?

"Je to určitě překvapení, protože všeobecně senátní volby se těší menšímu zájmu voličů. Že je to v Praze jinak, si lze vysvětlit tím, že byl menší zájem o tu komunální politiku. Teď je otázka, proč byl v Praze zájem o komunální politiku menší. Myslím, že obecně to souvisí s rozčarováním pražských voličů z těch zavedených stran a nikdo jiný kromě ANO je nedokázal získat. V senátních volbách se odehrávala celá řada docela důležitých politických soubojů, proto přitáhly pozornost a lidé víc hlasovali do senátních voleb. Za týden bude druhé kolo a doufejme, že zájem voličů o senátní volby vydrží ještě týden."


A na závěr několik volebních perliček.

Nejstarším obecním zastupitelem v letošních komunálních volbách se stal 85letý důchodce Karel Polenda z Lesné na Třebíčsku. Kandidoval jako nezávislý. Nejmladším zvoleným zastupitelům je 18 let a zvoleno jich bylo hned deset. Většinu z nich tvoří studenti. Průměrný věk zvolených zastupitelů se zvýšil proti roku 2010 o zhruba rok a půl na 46,5 roku. Poměr mužů a žen se mírně zvýšil ve prospěch mužů. Přesto zůstal zhruba na úrovni 3:1 ve prospěch mužů. Nejvyšší účast měli v Bludově na Kutnohorsku. Jako v jediné obci činila 100 procent. Hlasovat přišlo všech 27 oprávněných voličů. Nejnižší účast byla naopak v Orlové na Karvinsku, a to necelých 23 procent.