V Lize mistrů sestřelil Henry postupové naděje fotbalové Sparty do oblasti teorie

Miroslav Slepička ze Sparty Praha (vpravo) a Pascal Cyganz z Arsenalu, foto: ČTK

Pražská Sparta nedokázala zvítězit ani ve třetím zápase základní skupiny Ligy mistrů. Na nuceně poloprázdné Letné podlehla londýnskému Arsenalu 0:2. Ve skupině B jí tak nadále patří poslední příčka.

Miroslav Slepička ze Sparty Praha  (vpravo) a Pascal Cyganz z Arsenalu,  foto: ČTK
Sparta versus Henry 0:2. I tak by se dalo charakterizovat úterní utkání. Za normálních okolností je zranění hráče základní sestavy v samém úvodu pro mužstvo pohromou. Když však už v 15.min opouštěl hřiště s naraženými žebry José Antonio Reyes, mohl to Arsenal paradoxně brát jako dar z nebes. Na trávník totiž po šestitýdenní pauze vyběhl francouzský útočník Thierry Henry. Už to, že si hned po vstupu navlékl kapitánskou pásku hovoří za vše a zároveň patří do světa kuriozit. Dva výstavní kousky, kterými poslal Spartu do kolen, dokazují jeho klíčovou pozici v týmu. Shodl se na tom i Lukáš Zelenka spolu se svým spoluhráčem Petrem Lukášem.

"Dá se říct, že jeden hráč jim dneska vyhrál zápas. Klobouk dolů před tím, co dneska dokázal." "Je pravda, že Thierry nás porazil sám a je to škoda, protože oni ze čtyř šancí dali dva góly."

Svým svěřencům smutně notoval i novopečený trenér Stanislav Griga.

"Tak samozřejmě zklamaní. Doufal jsem, že Arsenal více potrápíme, ale oni mají Henryho a to byl dnes největší rozdíl. Při práci v šestnáctce nás soupeř prakticky nepustil do šance, zatímco na druhé straně byl Henry nepolapitelný. Hráč, který šest týdnů netrénoval a pak přijde na hřiště a je tak nebezpečný. Je to o individualitách a bohužel Arsenal je má lepší a větší."

Pavel Pergl  (vpravo) a Zdeněk Pospěch ze Sparty Praha se snaží zastavit Thierryho Henryho z Arsenalu,  foto: ČTK
Henrymu při gólových momentech asistovali padesátimetrovým pasem obránce Kolo Touré a ve druhém poločase milimetrovou přihrávkou další francouzský mušketýr Robert Pires. Genialitu střelce dokazuje i to, že poprvé rozvlnil síť už po šesti minutách pobytu na hřišti. Zkrátka Arsenal nejsou Blšany, propastný rozdíl si mezi ligovou premiérou na sparťanské lavičce a tou v Champions League uvědomuje i kouč Griga.

"Kvalita, jednoduše kvalita. Kvalita dostat se do křídelních prostor, kvalita s finální přihrávkou. Měli jsme pár situací, kdy Zelenka nebo Kisel mohli dát finální přihrávku nebo vniknout do šestnáctky, ale proti tomuto soupeři jsme to jednoduše nedokázali. Nechci snižovat kvalitu české ligy, ale Arsenal je zkrátka o třídu výš."

Pražané nepřišli pouze o tři body a tím reálnou možnost postoupit do další fáze Ligy mistrů, ale zavřením protilehlé tribuny spolu s částí za brankou kvůli rasistickým urážkám při minulém duelu s amsterdamským Ajaxem, také o značnou sumu peněz. Ušlý zisk z prodeje vstupného byl vyčíslen na šest miliónů korun a k tomu je nutno připočíst padesátitisícovou pokutu ve švýcarských francích. Navíc spousta fotbalových fanoušků vlastnila díky předprodeji na inkriminovaná místa vstupenky a přestože neměla s rasistickým bučením nic společného, na stadion se nedostala.

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio