Krize fotbalové Sparty na pokračování

r_2100x1400_radio_praha.png

Fotbalisté pražské Sparty včera stylově uzavřeli zpackaný podzim. Po bezbrankové remíze v posledním utkání základní skupiny Ligy mistrů se švýcarským Thunem nepostoupili ani do poháru UEFA. Brány fotbalové Evropy se jim tak pro letošní sezónu definitivně uzavřely.

Foto: ČTK
V souvislosti s fotbalovou Spartou se objevil následující vtip: Přijde muž k veterináři a povídá - pane doktore, když se Spartě nedaří, tak můj pes má deprese. Doktor na to - a jak reaguje, když Sparta vyhrává? - To nevím, mám ho teprve půl roku. Tento vtip sedí jako ulitý na současné výkony Sparťanů, což se potvrdilo i ve včerejším utkání Ligy mistrů. Divákům, kteří v chladném večeru zavítali na Letnou, se naskytl tristní pohled. Utrápený, křečovitý výkon Pražanů nevedl za celých devadesát minut ke kýženému gólu. V největší šanci se necelých deset minut před koncem ocitl Adam Petrouš, ale sotva ze tří metrů napálil míč pouze do břevna. Trenér Stanislav Griga už možná začíná pomalu litovat, že se mužstva v rozjeté sezóně ujal, ostatně takto popsal své psychické rozpoložení bezprostředně po utkání.

"To jsou nejhorší chvíle mého fotbalového života. Mysleli jsme si, že dno kalichu už jsme si vypili, ale jak se dnes ukázalo, to dno je ještě hlubší."

Sparta už druhý rok po sobě nevyhrála v Lize mistrů jediný zápas. Na rozdíl od loňska, kdy získala mistrovský titul se jí však letos absolutně nedaří ani v domácí soutěži. Od potupné sestupové příčky dělí Sparťany pouhé tři body. Na Letné tak všichni, včetně kouče Grigy, toužebně vzhlíží k zimní přestávce.

Foto: ČTK
"Samozřejmě čekáme na zimní přípravu a přestávku jako na spasení. Mužstvo je pod tlakem a tak klobouk dolů před ním, když se dokáže zmobilizovat a odehrát takový zápas. Bohužel, jak v předchozích zápasech, kdy si vytvoříme šance, ale nedokážeme je realizovat, tak dnes to bylo to samé."

Hodně se hovoří o nutnosti posílit hráčský kádr. První vlaštovkou je obránce slovenské jedenadvacítky Michal Hanek. Griga si však nemyslí, že Spartu spasí pouze personální změny.

"To není jenom otázka personálního složení mužstva, ale celého klimatu kolem Sparty. To se musí změnit a já si myslím, že to je náš největší problém. Chlapci, kteří do toho naskočili a kolikrát ani nevěděli, co se kolem nich děje - negativní atmosféra byla jak mezi fanoušky, tak v médiích. Okolo Sparty se děli tento půlrok velmi zlé věci a dolehlo to nakonec na výkony i výsledky mužstva."

Posledním českým týmem v evropských pohárech je pražská Slavia. Ta se za týden porve o postup na hřišti bundesligového Hamburku.

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio