V Miletíně vzniká jediné muzeum ochotnického divadla v Česku

Foto: dserben.miletin.cz

Národní divadlo českého Podkrkonoší - tak se jmenuje stálá expozice českého ochotnického divadla, která bude za pár týdnů otevřena v Miletíně. Jde o jedinou trvalou výstavu, která dokumentuje vznik a vývoj amatérského divadelnictví v Česku. Expozici v těchto dnech dokončuje dlouholetý divadelník Jiří Valenta. Milena Štráfeldová se ho zeptala, proč muzeum ochotníků vzniká právě v Miletíně:

"V Miletíně stojí zámek, který jako zázrakem vlastní také ochotník, člen ochotnického souboru Erben, který do této chvíle v Miletíně velmi pilně pracuje."

Co bude součástí expozice? Co všechno se vám podařilo shromáždit?

"My na té expozici pracujeme čtvrtý rok. Nejprve sběrem po celém severovýchodě Čech, kde jsme objížděli ochotnické soubory a koukali jsme z nich vyždímat, abych tak řekl, památky na počátky ochotnického divadla v místech. Těch už moc není, nicméně se nám podařilo dát dohromady například sbírku asi dvou stovek obrázků opon ochotnických divadel. Myslím, že to bude unikátní záležitost. V té expozici se najde malé jeviště, kde si každý, kdo přijde, bude moci zatočit klikou a vytáhnout oponu, kterou používali miletínští ochotníci. Bude si tam moci nasvítit na jevišti scénu. Snažíme se, aby návštěva této expozice byl prostě zážitek."

Jaké období ochotnického divadla expozice pokryje?

"To bych už musel mluvit o budoucnosti. My vlastně teď otevřeme veřejnosti vstupní část, ale ještě ne celý projekt. To, co budeme otevírat, je spíš obecný pohled na to, jak se dělalo a dělá divadlo. Jeden sál chceme věnovat těm pramenům, které jsou právě v severovýchodních Čechách tak bohaté. Tedy sousedskému divadlu, lidovému divadlu, náboženskému divadlu inspirovanému betlémem atd. Pak bychom chtěli jít po jednotlivých částech vývoje ochotnického divadla, ovlivněného tylovskou tradicí, pak tradicí všelijakých velkých ochotnických organizací, jako byla Ústřední matice divadelního ochotnictva československého, a dotáhnout to až do současnosti, kdy z toho východočeského území přichází množství nových impulsů ochotnického divadla."

Expozice ochotnického divadla bude v miletínském zámku otevřena 12. srpna.