V Mostě vznikne MiniMost - park historických miniatur starého města

Most

V severočeském Mostě vznikne park miniatur historických budov starého města, které muselo ustoupit těžbě hnědého uhlí. Návštěvníci tu najdou i makety významných památek ostatních regionů, například ústeckého hradu Střekov.

Most
Stavby takzvaného MiniMostu budou umístěny mezi přesunutým kostelem Nanebevzetí Panny Marie a budoucím jezerem Most, které se od loňského října napouští v místě vytěženého lomu Ležáky. Na přípravě projektu Most spolupracuje s německým městem Oederan, jež má s podobným skanzenem letité zkušenosti. A proč se radní rozhodli pro stavbu miniatur?

"Trošku z lítosti, z lásky k Mostu, z nostalgie, ale i proto, abychom mohli dětem současným i budoucím ukazovat alespoň v nějaké jiné podobě, jak starý Most vypadal. Tak jsme přišli na to, že bychom chtěli vybudovat MiniMost,"

řekla náměstkyně primátora Hana Jeníčková. MiniMost zkopíruje domy, ulice i veřejné budovy zaniklého města podle mapy z roku 1953.

"Bude to park, který by se měl do budoucna vyvíjet. V první fázi by zde mělo být 25 až 28 modelů v poměru 1:25. Budou to nejzajímavější a nejhezčí budovy. Mělo by se do toho parku přijít a procházet trasou města tak, jak bylo postaveno. Cesty jsou asi metr a půl široké, takže to bude docela pěkná procházka."

Součástí areálu budou i makety důlních strojů, ukázky povrchových lomů před těžbou i po ní, ale také oddychové plochy s občerstvením a atrakcemi pro děti. Návštěvníci se podle Hany Jeníčkové mohou těšit i na makety významných památek ostatních regionů kraje, například ústeckého hradu Střekov, terezínské pevnosti či lanovky z Bohosudova na Komáří vížku.

"Protože Most má velmi dlouhou a významnou historii městské hromadné dopravy, tak tam bude pojízdná zmenšená tramvaj pro děti a autobusy. Takto se to bude postupně nabalovat. Ten projekt je totiž velký, to je řádově za stovku milionů."

A ve kterém roce by se mohl první návštěvník po první části parku projít?

"My jsme velcí optimisté a pět let práce už máme za sebou, tak předpokládáme, že by to mohlo být na přelomu příštího roku a roku 2011."

O dotaci na financování parku za desítky milionů korun město požádá Evropskou unii z operačního programu Přeshraniční spolupráce Česká republika - Svobodný stát Sasko. Už dříve Most získal téměř 78 milionu korun na úhradu nákladů spojených s vybudováním inženýrských sítí a komunikací. Peníze vláda uvolnila z 15 miliard korun určených na zahlazení následků těžební činnosti v severozápadních Čechách.

10
50.503189000000
13.636256900000
default
50.503189000000
13.636256900000