V motolském Kardiocentru operovali další děti z Kosova
O víkendu byl v pražské nemocnici Motol urgentně operován jeden z dvojice kosovských novorozenců, kteří na konci července přiletěli do Česka kvůli operaci srdce. Lékaři dětem pomáhají v rámci zdravotnického programu Medevac, který je určen pro vážně nemocné z válkou postižených oblastí. Od roku 1993 bylo v rámci programu léčeno 103 lidí z krizových oblastí, jako je Bosna a Hercegovina, Kosovo, Čečensko, Irák a Pákistán. V rozhovoru se Zdeňkou Kuchyňovou to potvrdil, vedoucí primář dětského Kardiocentra doktor Jan Škovránek.
"Bylo. Ten stav už byl takový, že jsme se obávali, že by každý další odklad mohl způsobit, že by se to děťátko nemuselo dožít. Tak proto se zorganizovala operace na sobotu, stav vypadá dobře a doufám, že to vše dobře dopadne."
Přijíždějí s dětmi také jejich rodiče?
"Rodiče jsou tady na ubytovně v Motole. Když jsme operovali větší děti, tak máme tlumočníky, kteří umožňují kontakt zdravotního personálu jak s rodinou, tak s dětmi."
Kdo operace platí? Česká vláda nebo ministerstvo zdravotnictví?
"Pokud jsem informován, tak to je projekt Medevac, do kterého byly uvolněny prostředky ze státního rozpočtu a hospodaří s nimi ministerstvo vnitra - sekce pro cizince, uprchlíky a humanitání pomoci."
Bude projekt ještě pokračovat, čekáte další děti?
"Já myslím, že ano. Celkový rozpočet na tento projekt letos činil asi 5 miliónu korun. Z toho budou operovány ještě další děti, které už byly vybrány při tom výjezdu do Kosova."