Česko uzná Kosovo, až tak učiní většina států EU
Česko vzalo na vědomí deklaraci o nezávislosti Kosova. Neřeklo však svůj jasný postoj a chce postupovat v koordinaci se státy Evropské unie. Čeští politici se v názoru na vyhlášení nezávislosti Kosova dosti liší.
Jaká bude reakce Česka? Uzná Kosovo?
Česká republika si pro případné uznání nezávislosti Kosova klade dvě podmínky. Za prvé musí doposud jihosrbskou provincii uznat většina evropských států a záležet bude i na chování kosovské vlády, řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg."Já si počkám. Nepovažuji za vhodné, že máme být mezi prvními. A za druhé, záleží na tom, jak se to bude v Kosovu vyvíjet, jestli se tam zachová klid, právo a pořádek."
Čeští politici se ve svých reakcích liší. Prezident Václav Klaus se domnívá, že vyhlášená nezávislost Kosova na Srbsku může mít pro Evropu bezprecedentní důsledky a předpověděl domino efekt. Pro premiéra Topolánka bude rozhodující postup Evropské unie a podle šéfa opoziční ČSSD Paroubka je odtržení předčasné, nezodpovědné a v rozporu s mezinárodním právem. Místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra v televizi řekl, že Česko neuzná Kosovo za týden, ale stane se tak zřejmě za méně než půl roku.
Podle Filipa Tesaře z Ústavu mezinárodních vztahů byla dosud česká zahraniční politika byla vůči Kosovu poměrně pasivní. Jednání o Kosovu probíhalo celý rok a vláda i parlament nechala veškerou iniciativu na ministerstvu zahraničí.
"V podobných případech se česká zahraniční politika v posledních letech chovala dost podobně. Sice to vzbudilo krátkodobý rozruch na politické scéně, ale pak v tichosti následovalo přizpůsobení se většině. Myslím si, že řada poslanců třeba loni zdůrazňovala to, že v otázce Kosova je nutné čekat, co udělá Evropská unie, chovají se jako kdybychom my Evropskou unií nebyli. Možná to nepotrvá půl roku, ale bude v první polovině letošního roku asi rozhodnuto, že k tomu dojde. Slovinsko i Francie, předsednické země chtějí tuhle otázku mít pokud možno 'ze stolu' během svého funkčního období. A budou určitě i třeba zákulisními metodami usilovat o to, aby se ty věci pokud možno pohnuly dopředu."Česko má v Kosovu více než 500 vojáků a v rámci mise OSN. Zajišťují klid v severovýchodní části Kosova, včetně hranice se Srbskem, říká mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek."Jediné, co se dá očekávat v souvislosti s vyhlášením nezávislosti, je větší riziko občanských nepokojů. Právě občanské nepokoje a zvládání davů, to je úkol, na který se příslušníci 12. kontingentu armády ČR v misi KFOR připravovali již doma a absolvovali několik cvičení."
Evropská unie už minulý týden schválila vyslání administrativní mise do Kosova. Má v ní být 2000 policistů, soudců a prokurátorů, kteří nahradí správu OSN.