Česko uzná Kosovo, až tak učiní většina států EU

Foto: ČTK

Česko vzalo na vědomí deklaraci o nezávislosti Kosova. Neřeklo však svůj jasný postoj a chce postupovat v koordinaci se státy Evropské unie. Čeští politici se v názoru na vyhlášení nezávislosti Kosova dosti liší.

Srbové protestují proti nezávislosti Kosova, foto: ČTK
Kosovo den po nedělním vyhlášení nezávislosti na Srbsku uznaly první státy, včetně USA, Francie a Británie. To samé chce učinit i velká část zemí Evropské unie. Proti rozšíření mapy Evropy o nový stát se naopak vyslovilo Rusko, Španělsko, Slovensko, Kypr, Čína a další země. Napětí v Kosovu i Srbsku trvá a očekává se pokračování masových protestů proti odtržení Kosova na územích obývaných Srby. Srbové totiž považují Kosovo za historické jádro své země a spor má kořeny sahající až do 14. století.

Jaká bude reakce Česka? Uzná Kosovo?

Foto: ČTK
Česká republika si pro případné uznání nezávislosti Kosova klade dvě podmínky. Za prvé musí doposud jihosrbskou provincii uznat většina evropských států a záležet bude i na chování kosovské vlády, řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

"Já si počkám. Nepovažuji za vhodné, že máme být mezi prvními. A za druhé, záleží na tom, jak se to bude v Kosovu vyvíjet, jestli se tam zachová klid, právo a pořádek."

Čeští politici se ve svých reakcích liší. Prezident Václav Klaus se domnívá, že vyhlášená nezávislost Kosova na Srbsku může mít pro Evropu bezprecedentní důsledky a předpověděl domino efekt. Pro premiéra Topolánka bude rozhodující postup Evropské unie a podle šéfa opoziční ČSSD Paroubka je odtržení předčasné, nezodpovědné a v rozporu s mezinárodním právem. Místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra v televizi řekl, že Česko neuzná Kosovo za týden, ale stane se tak zřejmě za méně než půl roku.

Podle Filipa Tesaře z Ústavu mezinárodních vztahů byla dosud česká zahraniční politika byla vůči Kosovu poměrně pasivní. Jednání o Kosovu probíhalo celý rok a vláda i parlament nechala veškerou iniciativu na ministerstvu zahraničí.

Kosovský premiér Hashim Thaci podepisuje deklaraci o nezávislosti, foto: ČTK
"V podobných případech se česká zahraniční politika v posledních letech chovala dost podobně. Sice to vzbudilo krátkodobý rozruch na politické scéně, ale pak v tichosti následovalo přizpůsobení se většině. Myslím si, že řada poslanců třeba loni zdůrazňovala to, že v otázce Kosova je nutné čekat, co udělá Evropská unie, chovají se jako kdybychom my Evropskou unií nebyli. Možná to nepotrvá půl roku, ale bude v první polovině letošního roku asi rozhodnuto, že k tomu dojde. Slovinsko i Francie, předsednické země chtějí tuhle otázku mít pokud možno 'ze stolu' během svého funkčního období. A budou určitě i třeba zákulisními metodami usilovat o to, aby se ty věci pokud možno pohnuly dopředu."

Foto: ČTK
Česko má v Kosovu více než 500 vojáků a v rámci mise OSN. Zajišťují klid v severovýchodní části Kosova, včetně hranice se Srbskem, říká mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

"Jediné, co se dá očekávat v souvislosti s vyhlášením nezávislosti, je větší riziko občanských nepokojů. Právě občanské nepokoje a zvládání davů, to je úkol, na který se příslušníci 12. kontingentu armády ČR v misi KFOR připravovali již doma a absolvovali několik cvičení."

Evropská unie už minulý týden schválila vyslání administrativní mise do Kosova. Má v ní být 2000 policistů, soudců a prokurátorů, kteří nahradí správu OSN.