V nemocnici Motol provedli unikátní operaci mozku při vědomí pacienta
Lékaři v pražské motolské nemocnici provedli unikátní operaci mozku, při které pacient zůstal při vědomí. Třináctileté dívce trpící epilepsií odebrali čtvrtinu mozku. Vůbec poprvé se tomuto zákroku podrobilo dítě. Narodilo se s těžkou formou epilepsie a záchvaty mělo už 12 let, několik do týdne, uvedl v rozhovoru se Zdeňkou Kuchyňovou neurolog Pavel Kršek.
"Unikátnost operace spočívala v tom, že pacientka byla v průběhu operace při vědomí. Bylo to nutné proto, abychom nepoškodili některé významná centra jejího mozku. A to konkrétně centrum pro řeč, centrum pro hybnost končetin a pro citlivost. A to jde pouze testováním za vědomí, protože zejména řeč pochopitelně by jinak testovat nešla."
Jak testování probíhalo?
"Pojmenovávala obrázky, jednoduché obrázky, které viděla na obrazovce notebooku. Zároveň probíhala stimulace, to znamená, že se malou intenzitou elektrického proudu dráždily jednotlivé oblasti mozku a sledovali jsme, jestli to bude mít nějaký vliv na pojmenování těch obrázků. Když jsme byli v oblasti centra pro řeč, tak jsme viděli, že dívka není schopna ty obrázky pojmenovat a věděli jsme, že se nacházíme v této oblasti."
V televizních záběrech bylo vidět, že jsou v mozku jakési znaky, to byla čísla přímo na těch jednotlivých centrech?
"Ano, to byly sterilizované kousky papíru s čísly, které označovaly jednotlivé mozkové závity."
Kdo byl víc nervózní, vy nebo pacientka?
"Těžko říct, vzhledem k tomu, že měla léčbu, aby se její nervozita snížila, tak bych velmi vážně tipoval, že jsme to byli my - to znamená operatér, anesteziolog, psycholog a já jako neurolog, kteří jsme při té operaci asistovali, protože jsme si samozřejmě uvědomovali, že jde o hodně a že ta operace nese celou řadu rizik."
Operace lékařského týmu dopadla úspěšně. Žádné z center mozku nebylo poškozené. Zda se podařilo odstranit ložiska epilepsie, to budou moci lékaři říct až za rok či dva.