V Olomouci je vystaven nejvzácnější archeologický nález v Česku. Hlavu Kelta chrání neprůstřelná skříňka

Foto: ČTK / Jaroslav Svoboda

Ve Vlastivědném muzeu v Olomouci je k vidění unikátní Keltská hlava, která patří k nejvýznamnějším archeologickým objevům na území Česka a k nejvzácnějším archeologickým artefaktům na světě. Originál víc než dva tisíce let starého předmětu, jehož hodnota se podle odborníků nedá vyčíslit, je tam vystaven na čtrnáct dní.

Hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic byla převezena do olomouckého muzea v neprůstřelné skříňce,  foto: ČTK / Ondřej Hájek

Foto: ČTK / Jaroslav Svoboda
Opukovou hlava Kelta objevil místní horník 19. května 1943 v pískovně poblíž Mšeckých Žehrovic. Pochází z mladší doby železné a je vysoká zhruba pětadvacet centimetrů. I když se podle odborníků podobných plastik našlo v Evropě několik, žádná z nich není esteticky zpracovaná do takových detailů jako tato.

„Po celé Evropě je těch exponátů několik. V případě hlavy z Mšeckých Žehrovic se ale jedná o jeden z nekrásnějších exponátů vůbec,“říká olomoucký archeolog Lukáš Hlubek.

Předmět, který byl při objevu rozbitý na čtyři části, nebylo problém složit dohromady, přesto hlava Kelta zůstává opředena tajemstvím.

Lukáš Hlubek,  foto: Aleš Spurný,  archiv ČRo
„V ústech má dírku, u které ale není zřejmý její účel. Její nálezce se domníval, protože ještě nevěděl, že se jedná o nález z mladší doby železné, že by tam snad mohl mít cigaretu. Potvrzené to však není a dodnes se neví, k čemu dírka sloužila. Jestli vznikla zcela záměrně, nebo až dodatečně,“ dodává Hlubek.

Nevyčíslitelná hodnota

Hodnota světového unikátu je podle vlastníka sošky, Národního muzea, nevyčíslitelná. „Máme nějakou pojistnou hodnotu, která je v řádu desítek až stovek milionů korun, je to však jen optické fiktivní číslo. Co je jediné na světě, nelze nahradit. Asi se ta cena pojistit nedá, jako u Věstonické Venuše,“ vysvětluje ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Národní muzeum půjčuje keltskou hlavu jen sporadicky. Pro svou unikátnost a křehkost materiálu je k vidění pouze výjimečně, a to převážně v zahraničí. Dokonce v expozicích Národního muzea není vystaven její originál, ale pouze kopie. V Česku je vzácný předmět vystaven teprve počtvrté.

V olomouckém muzeu je ve speciální neprůstřelné bezpečnostní skřínce k vidění do 23. února.