V pátek se otevřou dveře kostelů

brno_sv_petr_pavel.jpg

V pátek se otevřou nejen dveře volebních místností, ale i dveře kostelů a modliteben. Je tu opět Noc kostelů. Na více než 350 místech bude až do pozdních nočních hodin připraven zajímavý program. Pro věřící i pro lidi, kteří navštívili kostel třeba poprvé v životě. Navíc si mohou v chrámech prohlédnout i místa, kam se běžně nedostanou.

Noc kostelů láká svým programem i možnostmi vystoupat do kostelních věží nebo naopak sestoupit do krypt a sklepení. Začne vyzváněním zvonů v pátek před 18 hodinou. Myšlenka uspořádat Noc kostelů vznikla vlastně náhodou v jednom z kostelů ve Vídni, uvedl Aleš Pištora z pražského Arcibiskupství.

"Bylo to tak, že jeden kostel zůstal otevřen do pozdních hodin. Objevilo se v něm nevídané množství lidí, což farníky a především místního faráře velmi překvapilo. Ale také přivedlo na myšlenku, že by mohli něco takového uspořádat záměrně. Další rok 2005 se vídeňské kostely otevřely veřejnosti a připravily pro návštěvníky program."

Podobné akce teď konají v celé střední Evropě. Každá farnost připraví svůj program - letos to bude na 2000 akcí. Jedná se o projekt ekumenický a tak nebudou otevřeny jen katolické kostely, ale také chrámy evangelické či synagogy. Přihlásily se i farnosti v oblastech, kde počty účastníků pravidelných bohoslužeb tvoří jen jednotlivci. A program je opravdu zajímavý. Například jihlavský kostel sv. Ignáce nabízí pro návštěvníky kromě bohoslužby také balet, prohlídku kostela, prohlídku liturgických oděvů nebo varhanní koncert s výkladem o zajímavém nástroji.

Jihlavský kostel sv. Ignáce z Loyoly,  foto: Miloš Turek
"Návštěvníci tam uvidí lidi, kteří připravili program. Myslím si, že je to osvěta. Mnoho lidí má předsudky vůči církvím, protože třeba nikdy na takovém programu nebyli. Znají to jen z bohoslužeb z rozhlasu a z televize a najednou uvidí, že život církví je daleko pestřejší,"

říká místopředseda Ekumenické rady církví v ČR Daniel Fajfr. Laici se také dozví, co znamenají třeba křesťanské symboly. A v neposlední řadě mohou objevovat zajímavosti kostelů. Například návštěvníci na poutním místě Vranov u Brna budou mít mimořádnou příležitost zhlédnout prostory lichtensteinské hrobky, kde je pohřbeno 50 členů tohoto rodu. Jako poslední sem byla pohřbena v lednu 1992 princezna Marie Benedikta, která chtěla být pochována po boku svého otce pohřbeného v roce 1938. Je to světový unikát, kdy členové panujícího rodu cizího státu byli pohřbíváni mimo výsostné území své země, v tomto případě Lichtensteinského knížectví.

Kostel sv. Jakuba v Brně
Návštěvníci budou mít také možnost vystoupit na věže kostelů, které nejsou běžně přístupné. Tuto příležitost nabídne například kostel sv. Jakuba v Brně, jeho věž je vysoká 96 metrů. Jak uvedla Martina Jandlová z brněnské diecéze, loni byla účast na Noci kostelů překvapivě vysoká.

"My jsme sami netušili, jak velký ohlas Noc kostelů vyvolá a proto pro nás bylo příjemným překvapením, že 25 kostelů a modliteben v brněnské diecézi zaznamenalo 92 tisíc návštěvnických vstupů."

Poutnický pas je připraven pro návštěvníky Noci kostelů v Olomouci. Po získání razítka ve 14 chrámech, kaplích a modlitebnách dostanou certifikát poutníka, který jim umožní volný vstup do některých kulturních zařízení. V Olomouci se také otevřela nová poutní cesta. Měří 50 kilometrů a vede ze sv. Kopečku na Hostýn.