V pondělí vláda o eurokomisaři nerozhodla

Jan Fischer, foto: ČTK

Po víkendových kotrmelcích kolem výběru českého eurokomisaře se v pondělí k jednání i o tomto bodu sešla vláda. Rozhodnutí však přes všechna očekávání nepadlo.

Jan Fischer, foto: ČTK
Premiér Jan Fischer dával najevo odhodlání uzavřít už tuto spornou otázku. Čas totiž opravdu tlačí a šéf Evropské komise José Barroso prý chce znát jména všech svých kolegů do konce tohoto týdne. V průběhu pondělního dopoledne agentura ČTK podtrhla očekávání slovy: "Dnes se rozhodne. To stoprocentně. Ale bude to těžký den," jak podle ČTK zněla citace „zdroje ze sociální demokracie, který má blízko k předsedovi strany (Jiřímu) Paroubkovi“.

Jak ale uvedl mluvčí kabinetu, „po obšírné diskusi“ vláda odsunula projednání tohoto bodu o 24 hodin, na svou další, mimořádnou schůzi.

Oficiální důvody odkladu zveřejněny nebyly, ale důležité je vědět, že v pondělí nebyla vláda kompletní, například premiér Jan Fischer už v průběhu jednání odletěl do německé metropole na oslavy výročí pádu berlínské zdi.

Přitom každý hlas ve vládě je důležitý, pokud by se její členové při volbě řídili názory stran, které je do kabinetu vyslaly. Sociální demokraté mají polovinu hlasů, tedy osm, občanští demokraté šest a zelení dva. ČSSD chce většinové hlasování a tedy zřejmě spoléhá na to, že se nějak dohodne se zelenými, zatímco ODS chce širší konsensus, protože i v případě její shody se zelenými by šlo nanejvýš o patovou situaci. Takže budou pokračovat politická jednání a podle šéfa ODS Mirka Topolánka by se mohly protáhnout možná i do středy.