V Praze byl zahájen filmový festival Jeden svět

Jeden svět

Ve středu byl v Praze zahájen 12. ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Až do 18. března se tu představí stovka filmů z více než třiceti zemí světa. Přehlídka se pak přestěhuje do regionů, snímky tak uvidí diváci v Brně, Hradci Králové, Ostravě, Ústí nad Labem a dalších pětadvaceti městech po celém Česku. Výběr z dokumentů Jednoho světa se bude promítat i v Bruselu. Podrobněji teď Milena Štráfeldová:

Abdollah Momeni a Majid Tavakoli
Festival Jeden svět se za uplynulých 11 ročníků rozrostl v největší veřejnoprávní přehlídku filmů na světě. Už tradičně byl zahájen udílením cen Homo homini za mimořádný podíl na prosazování lidských práv. Tu letošní v Pražské křižovatce společnost Člověk v tísni alespoň symbolicky předala dvěma vězněným iránským studentským vůdcům. Íránu je ostatně věnována celá jedna sekce festivalu a zahajovacím snímkem se stal amatérský film "Dny zelených nadějí." Unikátní dokument vznikl pomocí malých kamer a mobilních telefonů v teheránských ulicích během protestů při volbě iránského prezidenta.
Dny zelených nadějí

I další film z nabídky Jednoho světa ukazuje potlačování lidských práv v Íránu. Jmenuje se Zemřít ukamenováním a jeho spoluautorem je i redaktor Radia Svobodná Evropa v Praze Muhammad Réza Kázemí:

"Natáčel jsem třeba se čtyřmi nezletilými dětmi, jejichž matka byla ukamenována. Jenom těžko jsem se ovládal, abych neplakal. Otec jim zemřel před deseti lety. Matku obvinila vláda z cizoložství. Advokátka Sadi Sádrová s přáteli případ zpochybnila, ale šlo to rychle. Během dvou až tří měsíců tu ženu usvědčili a hned popravili. Zřejmě v tom hrály roli také úplatky. Děti se pak musely o sebe postarat samy."

"Hlásilo se nám hodně íránských filmů a hlásilo se i hodně filmů, které tématizovaly například i současný Afghánistán. Proto jsme se rozhodli zaměřit se na Írán a potom ukazovat i filmy, které se věnují Afghánistánu,"

Hana Kulhánková,  foto: Štěpánka Budková
vysvětluje ředitelka festivalu Jeden svět Hana Kulhánková. Přehlídka je už tradičně soutěžní, dodává Kateřina Bartošová z programového oddělení festivalu:

"V hlavní soutěži budeme uvádět šestnáct snímků, které posuzuje hlavní porota. Jedním z porotců bude letos Anders Ostergaard. Jeho film Barmský DJ získal minulý rok Cenu Václava Havla za snímek, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv."

Kateřina Bartošová,  foto: Štěpánka Budková
V hlavní soutěži se bude promítat i český dokument Mlčeti zlato režiséra Tomáše Kudrny. Zachycuje život horníků a vesničanů v okolí zlatého dolu v Kyrgyzstánu. Zde v roce 1998 došlo i k ekologické havárii, když do řeky unikl kyanid:

"Pro celou tu, oblast, což je asi pět vesnic, dohromady pětadvacet tisíc lidí, to byla obrovská katastrofa. Několik lidí zemřelo, tisíce lidí byly přiotráveny, celá oblast se musela na nějaký čas vysídlit. Kyanid zároveň poškodil i úrodu, lidi nesklidili, tak tam zhruba rok dva bylo velké strádání. A to Kyrgyzové nemohou tomu dolu zapomenout,"

říká režisér Kudrna. Samotný festival doprovází řada výstav, diskusí a dalších doprovodných akcí.

Celý program jednoho světa je na jeho webu www.jedensvet.cz.