V Praze byly uděleny letošní ceny Gratias agit

Foto: Martina Stejskalová

V úterý byly v Černínském paláci v Praze uděleny letošní ceny Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky ve světě. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg předal toto prestižní ocenění jak českým krajanům, tak i cizincům, kteří se mimořádně zasloužili o šíření české literatury, hudby a umění. Slavnostního ceremoniálu se účastnila i Milena Štráfeldová:

Běla Gran Jensen z Hnutí Stonožka (vlevo)
Mileno, kdo tedy byl letos oceněn?

"Letošními nositeli ceny Gratias agit je celkem čtrnáct osobností a dvě organizace. Začnu právě u nich: cenu dostala významná krajanská společnost Centrum českého dědictví a kultury v Texasu. Ta se stará o památky, které připomínají české přistěhovalectví. V tomto americkém státě žije kolem půl milionu lidí, kteří se hlásí k českým kořenům. Czech Heritage Center například v texaském La Grange buduje české muzeum a skanzen, kam se postupně stěhují usedlosti českých farmářů. Další oceněnou společností je Hnutí Stonožka, které založila česká krajanka v Norsku Běla Gran Jensen. Toto humanitární hnutí, kde děti pomáhají dětem, působí ve válečných oblastech světa, na Balkáně, v Afghánistánu i v Iráku. Děti v českých a norských školách kreslí obrázky i pořádají sbírky, za které pak nakupují sanitky, vybavení nemocnic, školní potřeby atd."

Klavírista Jiří Hlinka (vlevo) a kroatista Dušan Karpatský
Dostali cenu Gratias agit i další čeští krajané ve světě?

"Ano, i když tentokrát jich nebyla taková "přesila" jako v minulých letech. Cenu obdržel například režisér Miloš Forman, tomu ji ale ministr předal už dříve, takže se úterního ceremoniálu nezúčastnil. Dalším nositelem je český klavírista a hudební pedagog v Norsku Jiří Hlinka nebo zakladatel Ligy přátelství Izrael - Československo a předseda Izraelské společnosti přátel České republiky, ostravský rodák Chanan Rozen z Izraele. Dostala ji také paní Irena Kirklandová ze Spojených států, mnohaletá zastánkyně lidských práv, práv pracujících a uprchlíků. Té byla cena předána letos v lednu a pouhý týden na to paní Kirklandová bohužel podlehla těžké nemoci."

Edna Gomez Ruizová z Mexika
Většinu letošních cen tedy dostali cizinci?

"Ano, jsou to hlavně umělci, bohemisté a překladatelé, kteří ve světě propagují českou kulturu. Paní Irene Bizot z Francie se jaké kurátorka zasloužila o rozvíjení kontaktů mezi českými a francouzskými muzei a galeriemi. Z bohemistů Gratias agit dostali Leo Metsar z Estonska, paní Nguyen Thi Mui z Vietnamu, Christa Rothmeierová z Rakouska nebo Fernando de Valenzuela Villaverde ze Španělska. Z Čechů je obdržel kroatista Dušan Karpatský. Českou hudbu ve světě uvádí kanadský dirigent Kerry Stratton, hudební pedagožka Edna Gomez Ruizová z Mexika zase propaguje českou kulturu například tím, že podporuje mexické Lidice. A cenu dostali i americký filantrop Charles Merrill, o kterém jsme v našem vysílání už informovali, nebo manželé Erich a Brigitte Krausovi z Německa, kteří podporují přeshraniční porozumění a smíření mezi Čechy a Němci. Letošní držitele ceny Gratias agit postupně představíme v pravidelných rubrikách Radia Praha."

Foto: Martina Stejskalová