V Praze se koná nejdelší a nejdůkladnější razie proti pouliční kriminalitě

Premiér Jiří Paroubek kontroloval tento týden na Václavském náměstí práci policistů. Ti se v rámci speciální akce snaží vytlačit z centra Prahy pouliční kriminalitu. Je akce úspěšná nebo je to boj s větrnými mlýny? Na to se pokusí odpovědět Zdeňka Kuchyňová.

Policie se na centrum Prahy a speciálně Václavské náměstí zaměřila od 14. listopadu a do akce nasadila několik desítek příslušníků policie. Ti nevynechávají ani Národní třídu nebo blízké Hlavní nádraží, potvrzuje Tomáš Hulan z tiskového oddělení policie.

"Akce probíhá 24 hotin denně, podílí se na ní několik týmů kriminalistů, policisté z Národní protidrogové centrály, cizinecké policie a pořádkové policie. Nám se jedná o to, abychom co nejvíce pachatelů zadrželi, nikoliv, abychom je vytlačili do jiných částí Prahy."

Jak je akce úspěšná?

"Policisté zkontrolovali bezmála 4 tisíce vytipovaných osob, přičemž okolo 180 lidí skončilo na policejní služebně pro zjištění totožnosti, případně spáchání správních deliktů nebo trestných činů. Pachatelů trestných činů se podařilo zadržet 57, dále policisté vypátrali 32 osob, po kterých pátraly soudy z celé republiky."

Politici se už 15 let shodují na tom, že je potřeba vymýtit kriminalitu z centra města. Na toto téma hovořil za poslední roky snad každý pražský primátor. Čas od času se konala i policejní akce, ale jen co uniformovaní muži odešli, prostitutky, dealeři drog či kapsáři se na místo opět vrátili. Naposledy se radnice snažila vytlačit prostitutky a lidi, kteří nabízeli letáky lákající k návštěvě různých nočních klubů letos v létě. Nyní se policie rozhodla pro akci, jaká tu ještě nebyla. Je to nejdelší a nejdůkladnější razie proti kriminálním živlům. Má naději na úspěch?

"Není zaznamenáno, že by se případní pachatelé na místa vraceli. Děláme všechno pro to, aby se tato problematika do Prahy 1 nevrátila. Nicméně tomu úplně zabránit nemůžeme."

Radnice se přiklání k tomu, aby větší počet policistů zůstal na Václavském náměstí i po novém roce. Průzkumy spokojenosti obyvatel Prahy s životem v metropoli totiž opakovaně dokazují, že se lidé v centru města bezpečně necítí. Prostitutky se totiž z centra vytlačit nepodařilo, ke stánkům se někdy stahují bezdomovci, občas někde leží společensky unavený člověk.

Premiér Jiří Paroubek i policejní prezident Vladislav Husák se při kontrole policejní akce shodli na tom, že ke zlepšení situace nejen v centru Prahy by přispěla změna azylové politiky. Velká část pachatelů drobné kriminality a především prostitutek se totiž rekrutuje z řad cizinců. Největší zastoupení mezi ženami nabízejícími na Václavském náměstí prostituci mají Bulharky, Rumunky a ženy ze států bývalého SSSR. Jako žadatelky o azyl se mohou volně pohybovat po území republiky a nejvíce směřují právě do Prahy.