V Praze vznikají pikniková místa

0:00
/
0:00

Opékat si v pražském lese špekáčky nebo grilovat kuře nepřicházelo v úvahu. Nedávno přišla změna. Magistrát otevřel první piknikové místo v Kunratickém lese. Grilovanou pochoutku si teď po vzoru obyvatel New Yorku či Bratislavy mohou dopřát i Pražané.

Je to zatím první vlaštovka, ale do budoucna vznikne v hlavním městě 14 piknikových míst, z toho devět s možností rozdělávání ohně. Do pražských lesů a lesoparků chodí na procházky hodně lidí. Zákon ale zakazuje rozdělávání ohňů. Proto se musela přijmout výjimka. Užívat si přírody při pikniku budou moci návštěvníci například v Ďáblickém háji, Hloubětíně, Hostivaři, Prokopském údolí, Chuchelském háji nebo v Divoké Šárce. Podle pražského radního Petra Štěpánka mají Pražané o pikniky ve městě velký zájem. Inspiraci hledala Praha v New Yorku a Bratislavě.

"V New Yorku je to často u vchodů do velkých parků, v Bratislavě mají místo pro piknik v Karpatech za městem hluboko v lese. Po dvou letech diskusí a studování situace jsme se rozhodli vyzkoušet obojí. V Kunratickém lese neboli 'Krčáku', je to na místě odlehlém, čili je to spíše ten bratislavský způsob. Jinde to bude třeba hned u tramvaje v Ďáblicích, na kraji Ďáblického háje. To bude spíš ten newyorský způsob. Pražané tuhle možnost neměli, my jim ji chceme dát."

A jak budou pražská pikniková místa vypadat? Ke standardnímu vybavení bude patřit mimo ohniště také dřevěný stůl s lavicemi, altánek, odpadkové koše a mobilní toalety. Ohniště dělí od prostoru pás kameninové dlažby, což snižuje nebezpečí požáru, přiblížil jeho podobu ředitel pražských lesů Václav Kroutil.

"Ohniště tu bude pro všechny, kdokoliv si může kamkoliv sednout. Piknikový stůl je pevný a lavičky přenosné, takže když by přišla skupina, tak si lavičky mohou snést na místo a využít je."

Ani se dřevem by línější návštěvníci neměli mít problém. Bude tu už připraveno. Grilovat se tu může od osmi ráno a skončit by se mělo hodinu před půlnocí, aby i zvěř měla klid. V Kunratickém lese se totiž pohybují například mufloni, srny, zajíci, bažanti a veverky. Jsou však na lidi zvyklí a pikniky by je neměly vyplašit. Prvním návštěvníkem piknikového místa byly děti z letních táborů se svými vedoucími.

"Máme tady buřty a budou kuřata grilovaná za pár hodin, až se to udělá,"

podotkla jedna z vedoucích. Občerstvení ale bylo připravené jen pro slavnostní zahájení. Grilovat a opékat mohou návštěvníci veškeré potraviny, které si donesou. Zakázána není ani konzumace alkoholu. Otestovat první piknikové místo přišel i primátor Pavel Bém. Uvedl, že lidem podle průzkumu veřejného mínění pikniková místa v Praze chyběla. Proto bylo jejich vybudování zařazeno do Projektu čisté a zelené Prahy.