V Praze začala Bambiriáda - přehlídka možností trávení volného času dětí

V Praze začala přehlídka možností trávení volného času dětí - tzv. Bambiriáda. Střelecký ostrov na Vltavě se proměnil v jednu velkou loď se stožáry a pomyslnými kajutami. V nich se až do neděle prezentují organizace jako jsou Junák, Skaut, Pionýr, domy dětí a různá zájmová a folklórní sdružení. Na ostrov se vydala Zdeňka Kuchyňová.

Bambiriáda je největší akcí svého druhu v České republice a probíhá v deseti městech najednou. Při prvním ročníku procházely děti symbolicky Městem a jeho ulicemi, podruhé je Malý princ provázel po planetkách a nyní potřetí vyplouvají vstříc novým dobrodružstvím na lodi, ve kterou se proměnil vltavský ostrůvek. Jak uvedl koordinátor akcí Martin Bělohlávek, pro děti je v průběhu několika dnů připraven bohatý program - řada hudebních a divadelních vystoupení, soutěží, jízda historickým parním vlakem či pyžamová diskotéka.

"Zajímavé na té akci je, že to není nějaká výstavka, ale je to záležitost kdy si děti a rodiče mohou skutečně vyzkoušet přímo činnosti, které se dělají a to jak včetně vodáckých aktivit, protože jsme na ostrově, takže je tady hned několik loděnic, rukodělných aktivit, mohou si děti vyzkoušet slaňování, hry nebo hlavolamy. Prostě všechno, co mohou nějakým aktivním způsobem ve volném čase dělat."

V rámci Bambiriády se koná také zasedání dětského parlamentu, a to už třetím rokem. Jak dodal Martin Bělohlávek, jednání probíhá klasickou rozpravou dětských senátorů, kteří byli vybráni z jednotlivých regionů a řeší poměrně závažnou otázku - přípravu zákona o mládeži.

"Vesměs oficiální hosté, kteří na dětský parlament přišli nebo přicházejí, jsou překvapení jednak kultivovaností, se kterou to jednání probíhá, jednak zajímavými myšlenkami, které tam děti prezentují. A protože to jednání probíhá zdaleka ne zcela připraveně, tak jsou to myšlenky spontánní a to usnesení tam vzniká a je dopracováváno přímo na místě. A vlastně každý, kdo ten parlament prožil, se tam další rok vrací."

O všem, co s Bambiriádou souvisí, informují dětští novináři. Vydávají vlastní noviny a mají i Dětskou televizi - dvou jejích členů Terezy Čihařové a Jana Čepelky jsem se zeptala, jak dlouho už v redakci pracují a zda chtějí být noviřáři.

: "Já v podstatě od roku 2000, od září. Já bych chtěl někdy dělat novinařinu, ale nevěřím si, protože mám špatný známky ve škole."

: "Já teprve od pondělka, takže ještě moc zkušeností jsem nepobrala. Já to mám jako takový svůj sen. Určitě se hodlám co nejrychleji prosadit a získat co nejvíce zkušeností."

RP: A už jste zkoušeli nějaké reportáže?

: "Co jsem tady v dětské redakci, tak jsem byl asi na třech. Jednou jsem byl redaktor, a asi dvakrát nebo třikrát jsem byl zvukař."

: "Například teď vyjíždí z Prahy 8 štáb do Zlína na festival a tak podobně."

: "No a plus ještě ty akce, které si člověk sám vymyslí, prostě svoji reportáž".

: "Což je právě vlastně super, protože to rozvíjí naši kreativitu. Že si každý může vymyslet cokoliv svého."

Při letošní Bambiriádě přeje dětem i počasí. Nebe je bez mráčku a tak se zřejmě o víkendu Střelecký ostrov zaplní do posledního místečka.