V pražské zoo se vylíhla mláďata varana komodského

Foto: ČTK

Vynikající chovatelský úspěch se podařil pražské zoo. Vůbec poprvé v kontinentální Evropě se vylíhla tři mláďata varana komodského, největšího ještěra světa. Vylíhnutí a úspěšný odchov varanů je považováno za mimořádný jev. V Praze se to podařilo týmu herpetologů vedených Petrem Velenským po necelých 2,5 letech chovu.

Foto: ČTK
Pár varanů komodských do Prahy přicestoval v listopadu 2004 a stal se ozdobou nově otevřeného Pavilonu indonéská džungle. Do Česka přišli jako dar indonéského prezidenta a za kvalitu péče se musel osobně zaručit prezident Václav Klaus, neboť v Indonésii jsou tato zvířata považována za národní poklad. Dnes je varanům necelých pět let a je to jejich první snůška. Mimo Indonésii se je zatím podařilo rozmnožit jen ve 12 zoologických zahradách, poprvé až v roce 1992 ve Washingtonu. V Evropě se odchov podařil jen v přírodním výběhu soukromé zoo na Kanárských ostrovech v roce 2004, v zoo na evropském kontinentu nikdy. V Evropě je v současné době pouze 9 samců a 2 samice varanů komodských schopných reprodukce. Co stojí za tak mimořádným úspěchem pražské zoo? Jednak kvalitní prostředí pavilonu, kamery, které odhalily, kam varaní samice zahrabává svá vejce a kvalitní tým zoologů, který se nebál přijít s novou metodikou odchovu, říká mluvčí zoo Vít Kahle.

"Před tím, tak jako v jiných zoo, měli přísun potravy prakticky neomezený a mohli zřát jak chtěli. Zhruba před rokem chovatelé najeli na novou metodu, podobnou té, jak se varani stravují přímo ve volné přírodě. Dostávají v jednom týdnu polovinu kozy včetně vnitřností, takže se mohou lidově řečeno nažrat až k prasknutí. Další týden tráví a třetí už se začínají shánět po potravě, začínají vyvíjet větší aktivitu. Všechny prvky okolo páření, snůšky vajec měly v podstatě přirozený průběh."

Foto: ČTK
V přírodě žijí v prvních měsících života mláďata na stromech a živí se hlavně ptáky. Unikají tak pozornosti rodičů a dalších dospělých varanů. Ti totiž o mláďata nepečují, ale loví je. A jak říká Vít Kahle, tomu v pražské zoo zabránily právě webové kamery, objevily celou snůšku a ošetřovatelé ji vyhrabali z neuvěřitelně dlouhé a hluboké jámy.

"Z těch pěti vajec snůšky byla dvě špatná a tři vejce se podařilo zachránit, přemístit do umělé líhně, kde se vejce opět zatáhly, protože byly drobně poškozené. Už to byl pozitivní jev. Mláďata tam dozrála a minulé pondělí, minulou středu a tuto středu se postupně vylíhla tři mláďata varana komodského."

Chovatele teď čeká důležitý úkol. Navázat s nimi kontakt a přivyknout manipulaci. Varan komodský je v zoologických zahradách chován jako tzv. pojistná kolonie. Jejich přirozené prostředí je tak malé, že celou populaci může zničit jediný sopečný výbuch.