V Rusku je Gorbačov zcela osamělý, říká český producent dokumentu Gorbačov. Ráj

'Gorbačov. Ráj'

Do českých kin v těchto dnech vstoupil dokumentární film Gorbačov. Ráj. Portrét bývalého státníka, který svými rozhodnutími ve 20 století změnil svět, natočil Rus Vitalij Manskij v česko-lotyšské koprodukci.

'Gorbačov. Ráj' | Foto: Vertov SIA

Na filmu, který získal několik ocenění, například na mezinárodním festivalu dokumentů v Amsterdamu, pracovala produkčně česká společnost Hypermarket Film (Vít Klusák a Filip Remunda), podílela se na něm rovněž Česká televize a snímek podpořil i český Státní fond kinematografie..

„Byla pro nás velká čest na tomto hlubokém a důležitém filmu spolupracovat,“ uvedl Filip Remunda z  Hypermarket Film.

Připomněl, že filmy, na kterých Vitalij Manskij spolupracoval s českou produkcí, se celé dokončovaly v České republice. „S pomocí českých filmařů se zde míchal zvuk. Filmy zde měly obrazovou postprodukci, dělaly se České televizi, v soukromých studiích. Takže ta stopa v Česku není jen finanční, kdy se nám podařilo sehnat prostředky na film, ale i tvůrčí,“ vysvětlil na besedě po promítání filmu v pražském kině.

Pro některé je Michail Gorbačov ničitel sovětské říše a vlastizrádce, pro mnohé mírotvůrce, věrozvěst, hybatel globálního světa. U moci byl facto jen krátce, v letech 1985 – 1991, ale za jeho vlády se zhroutilo sovětské impérium a padla Berlínská zeď. Právě on je autorem reforem známých jako glasnosť a perestrojka, které daly občanův Sovětského svazu – či slovy Ronalda Reagana „Impéria zla“ – šanci žít svobodně. Za jeho vlády ale také umírali občané pobaltských států, kteří žádali nezávislost.

IDFA 2020 | Trailer | Gorbachev Heaven

Změny nastartované Gorbačovem ale pomohly k návratu demokracie do zemí bývalého komunistického bloku a ke změně politické mapy světa. V roce 1990 svět ocenil jeho zásluhy Nobelovou cenou za mír.

Dal nám svobodu

Nyní žije devadesátiletý Michail Gorbačov ve vile na okraji Moskvy. Pohybuje se s chodítkema hlavně, jak ve filmu přiznává, se mu stýská po zemřelé manželce Raise.

Ještě dnes se ke mně dostávají vzpomínky na Raisu, jako elegantní dámu, která vypadla z představ o sovětské ženě třeba tím, jak se oblékala. Ale ve filmu se dozvíme, že neměla jen krásné šaty, ale že byla nádherná osobnost, po jejímž boku Gorbačov strávil téměř celý život. Ve filmu se dozvídáme, že oni se vůbec nerozdělovali, a on se hlásí k tomu, že je hrdý podpantoflák a poukazuje na to, že mu to v životě jen pomohlo,“ popisuje Remunda.

Hosty nyní už Gorbačov téměř nepřijímá. Jako jednoho z mála k sobě pustil režiséra Vitalije Manského, který s ním vedl dialogy o několika různých tématech. Třeba o tom, že mnoho krajanů mu neodpustilo, že se za jeho éry zhroutilo sovětské impérium.

'Gorbačov. Ráj' | Foto: Vertov SIA

„V Rusku je Gorbačov zcela osamělý. Zatímco my ho vzýváme proto, že nám dal svobodu, v Rusku je vnímán jako zrádce. Jako někdo, kdo zrušil to velké sovětské impérium,“ řekl Českému rozhlasu Remunda.

Dokumentaristi proto Gorbačova konfrontovali s jeho špatným veřejným obrazem v současném Rusku. Obhajoval třeba svoji reformu založenou na lepším informování veřejnosti.

„Lidi musí vědět, jak v jejich zemi funguje moc, co se děje v zahraničí nebo jak se žije jinde ve světě. To je glasnosť,“

říká Gorbačov ve filmu, který se většinou odehrává v potemnělých místnostech jeho prostorného domu.

Vitalij Minskij mě překvapil tím, jakým způsobem dokáže zrežírovat i to, co je nerežírovatelné. Protože film o Gorbačovovi mohl být plný archivních materiálů a Vitalij se toho všeho vzdal. Je to akorát na samotném začátku ve filmové scéně, kdy se Gorbačov dívá sám na sebe a usíná, a pak celý film natáčí v omezených fyzických možnostech samotného Michaila Gorbačova. Přesto je to strhující film, drama, které vás přesvědčí o tom, že Gorbačov je naprosto neobvyklý nejen politik, ale i člověk,“ řekl Remunda.

Podle některých kritiků ale jméno Gorbačov dnešní mladé generaci v Česku už pravděpodobně moc neříká a dokument jim jeho význam neosvětlí.

Manskij je ruský dokumentarista ukrajinského původu, momentálně žije v Lotyšsku. Jeho snímky vznikají i s koprodukční podporou České televize a společnosti Hypermarket Film a jsou uváděny i na festivalech v Česku. Diváci tak mohli vidět jeho pohled do života v KLDR (V paprscích slunce) nebo film, který před dvěma lety představil na karlovarském festivalu, Svědkové Putinovi.

klíčová slova:
spustit audio