V Žatci už dvě desítky let působí indický plicní lékař

Žatec

Jsem už napůl Čech, tvrdí o sobě indický lékař Ali Masroor, který v Česku žije víc než dvacet let. Počátkem 90. let si v Žatci otevřel vůbec první soukromou plicní ordinaci v České republice. Na oslavách tisíciletého výročí tohoto chmelařského města s doktorem Alim hovořila Milena Štráfeldová:

Žatec
"V Žatci žiju od roku 1980."

Jak jste se sem dostal?

"Kdysi byl v Indii v novinách inzerát, jestli nechceme studovat v cizině. Tak jsem si vybral Československo. Udělal jsem zkoušky, byl jsem vybrán, měl jsem i stipendium osm set korun měsíčně."

Co jste tu studoval?

"Studoval jsem medicínu a teď jsem odborným lékařem pro obor tuberkulózy a respiračních nemocí. Pracuji v Žatci, mám svoji soukromou ordinaci, provozuji ji od roku 1992. Jinak tu jsem od roku 1980."

Jak Vás tehdy v Československu lidé přijali?

"Na začátku to bylo moc těžké, protože jsem neznal český jazyk. Teď už česky umím, žiju tu už dvacet čtyři let. Už jsem si zvykl a myslím, že už jsem taky Čech."

Máte tady českou rodinu?

"Ano, mám. Moje manželka je zubní lékařka. Je Češka a máme tři děti."

Za koho se víc považují, za Čechy nebo za Indy?

"Je to asi půl na půl."

Vracíte se někdy domů do Indie?

"Mnoho let jsem doma nebyl, byl jsem tam někdy před deseti lety. Mám velkou rodinu, ordinaci, a do Indie bych potřeboval tak měsíc dovolenou."

Jste tu v posledních letech spokojen? Máte soukromou praxi...

"Já jsem spokojený člověk. Ale bohužel nám bylo řečeno, že Žatec už bude okresní město a nebudeme závislí na okolních městech. Dodnes jsme bohužel pod Louny, veškerá státní administrativa je v Lounech a my tam musíme jezdit. Dodnes jsme závislí na městu Louny."

Problémy s administrativou v Lounech má dr. Ali Masroor ve skutečnosti už několik let. V r. 2002 vyvrcholil jeho spor s lounskou pobočkou Všeobecné zdravotní pojišťovny, která mu za lékařské úkony platila se zpožděním. Dr. Ali se tak jako řada dalších soukromých lékařů dostal do finančních problémů. Neměl peníze na provoz své ordinace, kde zaměstnával dalšího lékaře a tři zdravotní sestry. V jeho evidenci je přitom přes dvacet tisíc pacientů z celého regionu. Rozhodl se proto k razantnímu kroku: pacienty pojištěné u VZP odmítl nadále ošetřovat a poslal je za ředitelem lounské pobočky VZP. Ta ovšem jeho krok považovala za neetický a rozvázala s ním smlouvu. Podle mluvčího pojišťovny Jiřího Suttnera dr. Ali použil své pacienty vůči pojišťovně jako rukojmí. Letos v červenci však odvolací soud v Praze rozhodl, že výpověď lounské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny je neplatná. VZP tak musela dr. Alimu zaplatit celkem milion a dvě stě tisíc korun, které mu dlužila za ošetření svých pojištěnců.