V závěru předvolební kampaně se na Slovensku střídali čeští politici

foto: ČTK

V Praze probíhají povolební jednání, přední čeští politici si ale přesto udělali čas, aby zajeli na Slovensko. O víkendu tam totiž proběhnou předčasné volby a dosluhující premiér a šéf sociální demokracie Jiří Paroubek i lídr občanských demokratů Mirek Topolánek chtěli v závěru volební kampaně podpořit programově blízké strany. Jiří Paroubek byl v Bratislavě ve středu a podpořil pravděpodobného vítěze voleb - levicovou stranu Smer Roberta Fica. V pátek odjel do hlavního města Slovenska Mirek Topolánek, aby tu podpořil současného premiéra Mikuláše Dzurindu. Situaci sleduje Peter Gabal:

Mikuláš Dzurinda a Pavel Hrušovský, foto: ČTK
Petře, západní země současný Dzurindův kabinet chválí pro rozsáhlé reformy, které nastartovaly hospodářský růst. Byla zde například přijata rovná daň, proběhla reforma zdravotnictví. Přesto je podle předvolebních průzkumů téměř jistým vítězem voleb populista Robert Fico, který chce řadu reforem zase zrušit. Proč tomu tak je?

"Zdá se podle jednoho z průzkumů, že odmítání reforem není vlastně zdaleka tak silné, jak si celá léta myslíme. Spíš bude pravděpodobná ta únava z neustálých změn, což se může nakonec obrátit proti Ficovi, protože ten slibuje další změny, i když změny "zpátky". A další věc, která mnohem více vadí Slovákům, je klientelismus a korupce. To je proti běžné etice, bez ohledu na to, jaké jsou nebo nejsou zákony. A myslím, že tam Robert Fico, který sám ještě nikdy nevládl, a nemohl se tedy mocí ušpinit, hodně získává. K tomu samozřejmě oslovuje část těch nejchudších voličů, kteří mají pocit, že jim tyto reformy uškodily."

Robert Fico a Vladimír Mečiar, foto: ČTK
Ve volbách kandiduje i bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar se svou Lidovou stranou - Hnutím za demokratické Slovensko. Jeho kontroverzní postoje v 90. letech vedly k izolaci Sovenska, zabránily například tomu, aby bylo přijato do Severoatlantické aliance ve stejné době, jako Česká republika. Změnil Mečiar svůj program a má vůbec šanci dostat se do parlamentu?

"Šanci má, bude jednou z postav toho pelotonu desetiprocentních stran, kterých bude v parlamentu pět až šest. Jeho postoj se navenek změnil, verbálně se chová velice demokraticky, proevropsky, liberálně pravicově. Potíž je, že osm let nebyl u moci, neměl možnost rozdávat a brát, trestat a nařizovat nebo odměňovat. A je otázka, jak by se zachoval, kdyby se k moci dnes opravdu dostal. Dovolil bych si nicméně vyzvednout jiný zajímavý prvek: poprvé po letech nebudou tyto volby referendem o Mečiarovi a poprvé od r. 1989 v nich nezvítězí, o tom už dnes není pochyb. A to už je v té zemi posun, volby se netočí kolem jedné postavy, ale jsou soubojem normální pravice a normální levice, což je velice pozitivní."

Volební kampaň v Česku byla dlouho téměř nudná, až se těsně v jejím závěru objevily takové dramatické momenty jako Kubiceho tajná zpráva o prorůstání organizovaného zločinu do špiček sociální demokracie. Jaká byla kampaň na Slovensku? Došlo tam k něčemu podobnému?

Jiří Paroubek a Robert Fico, foto: ČTK
"Pokud se nezmění něco v posledních hodinách, protože kampaň může probíhat až do skončení hlasování, do sobotního večera, tak bude kampaň na Slovensku srovnatelná s tou nudnější částí české kampaně. Šlo v ní o peníze, o reformy a podobná témata, dokonce nikdo nikoho nezbil. V tom byla mnohem umírněnější."

Troufnete si odhadnout výsledek letošních voleb na Slovensku? Myslíte, že Slováky čekají také dlouhá povolební vyjednávání, jako je tomu dnes u nás?

"Fico měl dlouhodobě preference 30 procent a dalších pět stran kolem deseti. I kdyby se to změnilo, tak Fico bude když ne trojnásobně, tak určitě dvojnásobně silnější než další strana za ním. To znamená, že se nominálně stane vítězem levicový sociálně demokratický kandidát Robert Fico. Kdo ale s kým utvoří jakou funkční koalici, to myslím netuší dnes opravdu nikdo."