Ovlivní výsledky voleb česko-slovenské vztahy?

Jiří Paroubek a Robert Fico, foto: ČTK

V sobotu se na Slovensku konaly parlamentní volby, z nichž jako vítěz vzešla strana Směr - Sociální demokracie. Aby ale mohla sestavit vládu s většinovou podporou, bude potřebovat nejméně dva koaliční partnery. Jedním z nich by přitom mohla být Slovenská národní strana.

Jiří Paroubek a Robert Fico, foto: ČTK
Dění na Slovensku sleduje můj redakční kolega Peter Gabaľ, kterého se ptám, zda mohou výsledky sobotních voleb nějak ovlivnit česko-slovenské vztahy.

"Měl jsem možnost v tyto dny mluvit s představitelkou Slovensko-českého klubu v Praze, paní Naďou Vokušovou. Ta prohlásila, a posléze to při jedné příležitosti zopakovala před televizními kamerami, že česko-slovenské a slovensko-české vztahy nikdy nebyly tak dobré a upřímné, jako v současnosti a že na tom žádná politická garnitura nemůže nic změnit. S tím si myslím, že se dá souhlasit, protože je to postoj, který pěstoval i dosavadní slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, který zažil čtyři české protějšky. Z nich první dva byli Miloš Zeman a Vladimír Špidla, s těmi měl i osobně velice dobré vztahy, s Vladimírem Špidlou snad až velice přátelské. S dalšími dvěma protějšky už v tom nepokračoval, nicméně - jestli země povedou Topolánek a Fico, nebo Dzurinda a Paroubek nebo kdokoliv jiný, to udělá málo.

Vím, že obavy trochu vzbuzovala Slovenská národní strana,která by teoreticky mohla být součástí nové vládní koalice. Chci zdůraznit, že její agendou je spíše tzv. maďarská karta a že nějaké víření vztahů s Čechy ani vůči české menšině na Slovensku ani vůči České republice, myslím si, že za prvé nemají v plánu a za druhé že by to na Slovensku ani nenašlo příliš velkou odezvu."