Václav Cílek: Zima u nás nebývá homogenní

Foto: archiv Českého rozhlasu - Radia Praha

Kateřina na blátě, Vánoce na ledě. Přejde-li na Boží narození husa po ledě, přejde na svatého Matěje po blátě. Jak na vše svaté, tak měsíc po nich. To jsou jen některé z pranostik, kterými se naši předkové, většinou na základě zkušeností, snažili dopředu odhadnout, jaká bude zima. My se jim v tomto velmi podobáme a o to, jaká bude zima, se často zajímáme už během léta. Silné zimy zasáhly naše území například v roce 1947 nebo 1962, z roku 2006 si pak pamatujeme i zimu, které se podle populární písně Jaromíra Nohavici říkalo "ladovská".

Václav Cílek,  foto: Adam Kebrt,  archiv Českého rozhlasu
O tom, jaká by mohla být letošní zima, budeme mluvit také s hostem dnešního pořadu Panorama geologem a klimatologem Václavem Cílkem. Na úvod se zastavíme u studené zimy z přelomu let 2009 a 2010.

"Ta zima z přelomu roku 2009 a 2010 je podávána, což ale vždycky spíše říkají američtí klimatologové, jako dopad El Niňa. U nás meteorologové o tom El Niňu neradi hovoří, protože to se většinou odehrává na jižní polokouli, přesto ale do určité míry narušuje i to počasí u nás. A já o tom mluvím proto, že některé klimatické agentury ohlásily, že se v tomto roce El Niňo vrací a bude velice silné. Část Tichého oceánu je o alarmujících 6 stupňů teplejší. Co to znamená? Bude to znamenat, že tato zima bude opakováním zimy z roku 2010? To právě nikdo neví. Já bych se sám toto neopovážil říct, ale Met Office, meteorologický úřad, který pracuje, nebo donedávna pracoval, pro BBC, říká, že nás čeká doopravdy silná zima. Silná zima ve střední Evropě není ale skoro nikdy homogenní. Vypadá většinou tak, že dvě tři dekády trvají intenzivní mrazy, pak je zase teplo. Skoro nikdy to není to tak, že by mrzlo tři měsíce v kuse.“

Foto: archiv Českého rozhlasu - Radia Praha
Zkusíte tedy předpovědět, jak bude?

„Já za sebe nemůžu říct nic, protože ta vazba mezi El Niněm a námi není jednoznačná, nicméně bych tuto zimu čekal aspoň několik období zimy. Jsou to typicky ty dekády. V českém klimatu se něco mění po devíti dnech. Je to o většinou něco delší doba, než týden, proto se právě mluví o těch dekádách. Očekával bych, že extrémní počasí, které tady máme od začátku roku, bude pokračovat a bude pravděpodobně pokračovat rozkolísáním. To rozkolísání je vždy teplotní a srážkové."

Zima v amerických Skalnatých horách,  foto: National Park Service,  volné dílo
A kdy by se mohl vliv El Niňa u nás projevit, pokud by se projevilo a pokud má na nás vliv?

"Zdá se, že se skoro určitě začne projevovat už tento konec podzimu, zejména začátkem zimy a potrvá do příštího jara. Očekává se, že další tři měsíce budou změněné teploty na celé zeměkouli. Je to doopravdy proto, že ta velká plocha Tichého oceánu je pokryta teplou vodou, teplejší, než bývá zvykem. Očekává se a doufá se, že toto El Niňo přinese déšť do Kalifornie, ale Kaliforňané se bojí, že to bude přívalový déšť. Když je rok El Niňa, tak většinou napadne více sněhu ve Skalistých horách, takže lidi už si připravují lyže a těší se na sníh. Jenže El Niňo také většinou znamená sucho v Indii, Pákistánu, Afghánistánu a někdy v jihozápadní Asii, kde třeba v Indonésii byl zatím extrémně suchý rok, teprve teď tam začalo pršet. To, co já budu sledovat, budou právě dopady počasí na ceny potravin a ceny potravin pak zase ovlivňují sociální smír."

Foto: Kristýna Maková,  archiv Českého rozhlasu - Radia Praha
Takže se nechme překvapit, zima se podle nejčerstvějších předpovědí chystá dorazit, tedy alespoň na chvíli, už o tomto víkendu. S Václavem Cílkem se v našem vysílání, na rozdíl vždy nejisté předpovědi počasí, setkáme určitě v pořadu, který se bude vysílat na Nový rok. Budeme v něm mluvit o výkyvech počasí, o tom, jaké bývaly zimy a jak je naši předkové vnímali.