Václav Klaus jede do USA s úmyslem šokovat

Foto: ČTK

Mezi prezidentem Václavem Klausem a vicepremiérem za zelené Martinem Bursíkem vyvstává další spor. Na pozvání generálního tajemníka OSN vystoupí prezident v závěru září v New Yorku na konferenci věnované tématu globálního oteplování. Ministerstvo životního prostředí poslalo Klausovi podklady pro vystoupení. Prezident ale uvedl, že se bude řídit svým přesvědčením. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Foto: ČTK
Vicepremiér Bursík poslal hlavě státu detailní podklady k problematice globálního oteplování a doporučil prezidentovi stanoviska Evropské unie i vlády České republiky. Václav Klaus ale Bursíka ujistil, že nehodlá ustoupit ze svých názorů. Ty prezentoval souhrnně letos v květnu v knize Modrá, nikoli zelená planeta. Prezident považuje debatu o klimatických změnách za hysterickou. Odmítá také představy o možnosti centrálně řídit vývoj klimatu na Zemi snižováním emisí tzv. skleníkových plynů. Obává se dopadu navrhovaných kroků nejen na ekonomický rozvoj, ale i na svobodu jednotlivce, která je základní podmínku dalšího úspěšného rozvoje naší civilizace. V podobném duchu hodlá také vystoupit na konferenci OSN. Už dříve se Václav Klaus nechal slyšet, že jeho vystoupení bude účastníky konference šokovat. Martin Bursík zase v úterý v televizi Nova prohlásil, že prezidentův názor je natolik ojedinělý, že nemůže být brán vážně. S prezidentem se v názoru na globální klimatické změny neztotožňuje ani senátor za ODS Bedřich Moldán, ekolog a profesor Univerzity Karlovy. I když, jak řekl Radiu Praha, Klausův názor není tak ojedinělý.

"Můj názor na změnu klimatu je odlišný od názoru pana prezidenta. Mnohokrát jsem ho už vyjádřil. Po věcné stránce bych tedy spíš víc souhlasil s panem místopředsedou Bursíkem. Pan prezident ale samozřejmě není ve svém názoru osamocen. Těch, kteří říkají něco podobného, je na světě víc. On je jeden z mohutných hlasů těch, kteří tento názor propagují."

Vicepremiér Martin Bursík
Vicepremiér Martin Bursík také v souvislosti s vystoupením prezidenta na konferenci řekl, že Česká republika si udělá ostudu. Zároveň by prý Klaus mohl ohrozit šance České republiky stát se nestálým členem Rady bezpečnosti OSN. Volba je naplánována na letošní podzim a Česko by podle Bursíka mohlo přijít o hlasy ostrovních států, které bojují se stoupajícími hladinami oceánů. Vláda přitom předpokládá, že prezident, který na nadcházejícím Valném shromáždění OSN povede českou delegaci, využije této příležitosti k podpoře české kandidatury. Také Bedřich Moldán je na rozpacích.

"Není mě jasné, a bylo by třeba se na to podívat, v jaké pozici pan prezident odjíždí do Spojených států. Jestliže tam odjíždí v zásadě jako osoba, která tam vyjadřuje své názory, je to naprosto v pořádku. Pokud je to ovšem názor, který by měl reprezentovat Českou republiku, myslím, že by to mělo být předmětem nějaké vážné diskuse ve vládě. Za stanoviska České republiky na mezinárodních fórech je zcela jednoznačně odpovědná vláda."

Konference a jednání Valného shromáždění OSN ještě nezačaly, ale český prezident Václav Klaus se už stal výraznou tváří mediální kampaně bojující proti těm, kdo varují před hrozbou globálního oteplování. V amerických listech The New York Times, The Washington Post a dalších vyšel v úterý pod heslem Svoboda, ne klima, je v ohrožení první z řady celostránkových inzerátů, na kterých jsou prezentováni Václav Klaus a bývalý viceprezident USA Albert Gore jako hlavní zastánci protichůdných tezí o globální změně klimatu. Kampaň organizuje společnost Heartland Institute.