Václav Klaus odmítl multikulturalismus, vyvolal tím ostrou kritiku

0:00
/
0:00

"Masová migrace vznikla jako falešná ideologie, že je jakýsi nárok, obecné lidské právo potulovat se kdekoliv po světě," uvedl v rozhovoru pro sobotní Mladou frontu Dnes prezident Václav Klaus. Prohlásil také, že multikulturalismus je mylný a škodlivý a všichni na něj doplácíme. Pokud chce někdo imigrovat, měl by se přihlásit k úplné asimilaci v nové zemi a nezůstávat zakotven ve svém původním prostředí. Na české politické scéně vyvolaly tyto Klausovy názory ostrou kritiku.

Premiér Jiří Paroubek, který se do sporu s Václavem Klausem dostal v posledních týdnech už několikrát, nesouhlasí s Klausovým hodnocením, že multikulturalismus je prapříčinou terorismu. Podle Klause totiž útoky radikálních islamistických teroristů umožnil Západ svou přílišnou otevřeností vůči lidem z jiných kulturních okruhů. Podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha se nelze uzavírat před globalizací světa. "Mám pocit, že pan Klaus žije v minulém století a jeho představy jsou mimo současnou realitu," reagoval Škromach na prezidentovy názory.

Podobně je hodnotí i politologog Jiří Pehe:

"Samozřejmě že Václav Klaus to činí z populistických důvodů a částečně i proto, že je tradiční nacionalista ve stylu 19. století a je o těchto věcech přesvědčen. Ale myšlenka, že by se lidé měli plně asimilovat, je poměrně dosti scestná. Samozřejmě lidé, kteří přicházejí do cizích zemí, si s sebou, ať chtějí nebo nechtějí, přinášejí svou kulturu. A v každé té zemi jsou nastavena určitá právní minima, která jim jasně říkají, co musejí udělat, aby se mohli stát například občany země nebo v ní mít dlouhodobý pobyt. Těžko ale může někdo tyto lidi nutit, aby se vzdali své kultury, aby doma nebo ve své komunitě nemluvili svým jazykem, aby nenosili svoje národní kroje nebo obleky a tak dále. Takže tento výpad proti multikulturalismu by potřeboval mnohem přesnější definici."

I socioložka Jiřina Šiklová považuje názory prezidenta Václava Klause na asimilaci imigrantů za populistické:

"Kdyby bylo těsně před volbami, ještě bych chápala, že prezident Václav Klaus takhle mluví. Samozřejmě lidé řeknou: ať nám sem nelezou! Ale musíme si uvědomit, že střetávání kultur není přeci vynález posledního půlstoletí. Vždyť na střetu kultur, i v dobrém smyslu, to znamená v obohacování, vznikla evropská kultura a to, co dnes nazýváme civilizace."

Čechoameričan a vydavatel Nové Přítomnosti Martin Jan Stránský je přesvědčen, že Klausovy výroky by v zahraničí neobstály:

"Kdyby prezident kterékoli jiné evropské země něco podobného řekl, tak by ve funkci nevydržel. Ale tento národ dovoluje, aby člověk s takovýmto myšlením nás nadále reprezentoval."

Podle sociálního demokrata a předsedy zahraničního výboru sněmovny Vladimíra Laštůvky je po imigrantech třeba na jedné straně vyžadovat dodržování zákonů, je ale současně potřeba respektovat jejich zvyklosti a návyky. Předseda Senátu Přemysl Sobotka soudí, že asimilace imigrantů je přirozený proces, ke kterému dospěje zpravidla až druhá generace přistěhovalců.

Celý rozhovor s prezidentem Václavem Klausem najdete na adrese: http://zpravy.idnes.cz.