Václav Klaus pokřtil svou novou knihu - 'Přerušený rozhovor'

Václv Klaus pokřtil svou novou knihu - 'Přerušený rozhovor'

Zatímco bývalý prezident Havel - jak jsme slyšeli - už o sepsání memoárů začíná uvažovat, současný český prezident Václav Klaus se na paměti ještě nechystá. To ovšem neznamenená, že by své postřehy a názory nepřenášel na papír. Naopak. Přibližně v téže době, kdy svou knihu křtila Madeleine Albrightová, představoval Václav Klaus na pražském Žofíně knihu Přerušený rozhovor, kterou sepsal společně s novinářem Jeronýmem Janíčkem.

Václav Klaus ukazuje knihu Madeleine Albrightové 'Nejlepší ze všech možných světů', kterou mu darovala. Albrightová na oplátku obdržela Klausovu knihu 'Přerušený rozhovor', foto: ČTK
"Musím říci, že jsem dnes dopoledne zažil půvabnou chvilku s paní Madeleine Albrightovou, která mě přišla oficiálně navštívit na Hrad a věnovala mi svou knížku. Tak jsem jí říkal, že zrovna dnes mám taky tady ten křest. Tak jsem jí taky věnoval knížku. Pak jsme přišli před novináře a ti se ptali, jestli jsme řešili otázku středního Východu, Iráku a NATO v dnešní etapě, na což jsem řekl, že ne; že jsme si vyměňovali knížky. Takže to byl takový ranní happening."

Těmito slovy se prezident Klaus vrátil k rannímu setkání se slavnou českou rodačkou. Přerušený rozhovor je strukturován jako dialog o různých tématech: o demokracii, o naslouchání, o utopii, o prezidentsky tradičně oblíbené české otázce a o intelektuálech - tam se mimo jiné Václav Klaus vyznává z averze k "pokusu významné části intelektuálů zapojit se do politického života nestandardním způsobem," což podle něj znamená nepřijetí stranického politického systému a pokus vládnout ve společnosti na základě údajného vyššího intelektu. Ale proč 'přerušený' rozhovor a čím nebo kým?

vysvětlil autor, český prezident Václav Klaus. Pro nakladatelství Academia je 'Přerušený rozhovor' už druhou knihou, kterou Václavu Klausovi vydalo. V roce 1997 totiž vyšel soubor Klausových esejů 'Obhajoba zapomenutých myšlenek'. Tato kniha tehdejšího předsedy vlády měla podle předsedkyně Akademie věd České republiky Heleny Illnerové velký ohlas. A co očekává docentka Illnerová od knihy profesora Klause dnes?

"Domnívám se, že tato knížka rozhovorů je také takový vysoce kladný přístup v tom, že mohou všichni občané shlédnout názory pana prezidenta, před tím poslance, a může s ním v duchu diskutovat a bylo by ve skutečnosti prima, kdyby třeba čtenáři vaší knížky měli někdy možnost s vámi podiskutovat. Myslím, že by to bylo docela zajímavé. Vítám tuto knížku a doufám, že tato výměna názorů a sdělování názorů bude dále pokračovat, protože si myslím, že to je nejlepší způsob, jak se mohou státníci a občané poznat."