Vánoce se Santa Clausem na klopě

Foto: Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou
0:00
/
0:00

Brože, jehlice a ozdobné špendlíky s vánočními a zimními motivy vystavuje ode dneška jablonecké muzeum skla a bižuterie. Většina z tisíce exponátů pochází z historické sbírky, kterou muzeum nedávno získalo po někdejších velkých bižuterních firmách Jablonex a Bižuterie. Muzeum je ukazuje poprvé.

Foto: Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou
Výstava Vánoce na klopě ukazuje průřez vývoje bižuterie s vánoční a zimní tématikou od roku 1900 až po současnost. Kromě tradičních motivů sněhových vloček, ozdobených stromečků, vánočních postaviček nebo andělíčků jsou vystavené i brože s různými zimními radovánkami a sporty. Jeden celek je zaměřený i na zvířata, jak slaví Vánoce.

"Nejstarší brože máme kolem roku 1900. Většinou jsou to klasické vločky zdobené třpytivými kamínky nebo dokonce českými granáty. Jedna z nejkurióznějších starších broží je Santa Claus na padáku, který se snáší z nebe a naděluje dětem dárky. Tato brož pochází zhruba ze 30. až 40. let 20. století,"

uvedla Kateřina Hrušková z Jabloneckého muzea. Santa Claus byl pravděpodobně vyroben pro americký trh. Stejně jako brož ve tvaru Hello Kitty. V té době to byl ještě v Česku neznámý pojem. Zajímavá je i brož, která ztvárňuje tradiční vánoční motiv větvičky jmelí. Tenhle symbol uctívali i Keltové, od nichž možná pochází zvyk polibku pod svazkem jmelí. A tady se mohou projevit i návštěvníci.

Foto: Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou
"Pokud nám návštěvníci výstavy zašlou svoji fotografii polibku pod jmelím nebo fotografii s vánoční broží, tak z těchto fotografií vybereme nejlepší a tu odměníme broží s motivem vločky."

Většina z exponátů pochází z historické sbírky, kterou muzeum nedávno získalo po někdejších velkých bižuterních firmách Jablonex a Bižuterie. Sbírka čítá několik desítek tisíc kusů a stále se ještě zpracovává, uvedla Kateřina Hrušková:

"Z této kolekce vystavujeme zhruba 500 kusů broží, které představují různé vánoční a zimní motivy. Zpracovávali jsme i historický fond bižuterie a příprava té výstavy trvala zhruba 10 měsíců. Bylo třeba projít všechny bižuterní fondy a rozhodnout se, které hvězdičky, vločky či andělíčky do výstavy vybereme."

Jsou na výstavě i současné brože?

Foto: Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou
"Současným brožím jsme věnovali celou jednu část výstavy a zapůjčily nám je současné jablonecké firmy. Na výstavě se také podíleli studenti jablonecké umělecko-průmyslové školy."

Mohou si návštěvníci některé brože zakoupit nebo také sami vyrobit?

"Určitě. Firmy, které se podílejí přímo na výstavě, poskytly i zboží do prodeje. Návštěvníci se u nás mohou ozdobit brožemi v různých variacích. Máme k dispozici i vánoční náušnice, náhrdelníky a podobně. Tento rok jsme si připravili nově pro návštěvníky i různé typy kurzů. Na adventní soboty jsme připravili kurzy, kde si mohou návštěvníci vytvořit brože různými bižuterními technikami. Vybrali jsme také podmalbu na sklo, zpracování foukaných perlí a zpracování malých skleněných perliček. Tento kurz se bude odehrávat právě příští sobotu."

A co se chystá za výstavu příští rok? Budou to zřejmě korálové kabelky.