Vánočním ozdobám letos vládne oranžová

Vánoční stromeček a jeho ozdoby podléhají módním trendům stejně jako vše ostatní. Za časů našich babiček patřily k nejčastějším ozdobám jablíčka, cukrovinky, mašličky a různé ručně vyráběné ozdůbky. Pak přišla éra barevných koulí a poněkud přeplácaných stromečků, na kterých visely známé vánoční čokoládové figurky. Trend se však začal v posledních letech měnit a tak jsme jeden rok mohli vidět stromečky laděné do stříbrna, modra či červena. Letos vládne ozdobám oranžová.

Výroba skleněných ozdob má v Čechách dlouhou tradici. Snad v každé pohádce z Podkrkonoší vystupuje dívka navlékající skleněné perly do korálků. Později se zde začaly vyrábět ručně foukané a malované skleněné vánoční ozdoby, což trvá dodnes. A my se za výrobci těchto krásných a křehkých ozdob podíváme. Miroslav Šorma šéfuje družstvu, které ozdoby vyrábí už 75 let.

"Princip výroby ve své podstatě zůstává pořád stejný. Využíváme částečně benzínových par, jako využívali naši předci, částečně využíváme plyn, kahany. Samozřejmě, že nějaký pokrok je vidět, ale na první pohled by to člověk ani nepoznal a způsob foukání formy do prostoru, to je pořád stejné, ta tradice se zachovává. Proto jsme tak cenění ve světě."

Když zaměstnanci foukají některé ozdoby, vyfouknou si i něco, co je zaujme a co se nedostane třeba do prodeje, něco vyloženě pro sebe?

"No, setkal jsem se s tím, že si vyfouknou něco pro sebe, ale to se ani do éteru nedá tlumočit, to jsou spíš takové perličky při životních jubileích a podobně."

Kolik u vás pracuje lidí, mají práci po celou dobu, nebo je to sezónní záležitost?

"Bohužel to u nás je sezónní záležitost, teď po roce 2001. V plné sezóně u nás pracuje 400 až 420 lidí a mimo sezónu do 200."

Že je výroba vánočních ozdob spíše sezónní záležitostí potvrzuje i druhý z výrobců Petr Vágenknecht, jehož firma je na trhu nová. Také pro jeho saměstnance se jedná o sezónní výdělek.

"I když teď už máme práci i na příští rok. To jde na vývoz."

Kam yvážíte?

"Do Německa, ale nejvíc jde asi do Ameriky."

Jsou nějaké specifické požadavky v těchto zemích?

"Jsou, Italové mají rádi barvy styl papoušek, hodně křiklavé a barevné ozdoby, v Americe tam to je takové umírněnější, spíše klasické ozdoby."

V souvislosti s vývozem firmy vyrábějí i netradiční typy ozdob. Visí tu třeba želva, housenka, čmelák, včela, šnek, ryby nebo ježek. Zatímco Američané vyžadují ozdoby veliké, ve Skandinávii protkané pověstmi o tajemných skřítcích zdobí stromeček i strašidýlky. Práce foukačů vánočních ozdob je náročná. Trvá totiž celé roky, než foukač něco umí a mistrem se stává tak za deset let. Jsou i tací, kteří se třeba půl roku trápí a náročné čarování se sklem nezvládnou. Foukač by měl vytvořit za osm hodin asi šest set vánočních kouků. Naopak náročný originál může trvat až šest hodin. A stejné je to s malířkami. Prostě tato práce se nedá dělat bez trpělivosti, šikovnosti a lásky.

A jaké barvy ozdob teď letí? To je otázka pro oba výrobce - Miroslava Šorma i Petra Vágenknechta.

"V letošním roce, když pomineme ty základní standardní barvy, které jsou pořád v oblibě a tvoří velkou část našich výrobků - to je červená, zlatá, stříbrná a k tomu trošku modré a zelené - tak letos jsou linie ozdob, které jdou od oranžové přes bordó až do hnědé. Tato kombinace na stromeček."

"Červená jde asi každé vánoce, teď spíš modrá nebo oranžová, hodně zvláštní barvy. My vyrábíme klasické ozdoby, většinou koule, potom i do formiček, takže různé tvary i figurky a letos jsme začali dělat sklo v kombinaci se dřevem."

Kolik jsou Češi ochotni dát za originální ozdoby?

"Pár jich je, kterým dá se říct, je to jedno, hlavně když budou mít něco exkluzívního, ale spíš tak těch - 100 až 200 korun za kus."

Nastrojit stromeček a zapálit svíčky na adventním věnci ale už dnes často k moderní vánoční výzdobě nestačí. Předmětem krášlení se stávají stále častěji okna, balkóny, fasády rodinných domů i zahrady. S bohatou a rozmanitou nabídkou dekorací si však laici mnohdy neví rady. Velmi žádanou službou se tak stává instalace svátečního osvětlení "na klíč". Boom vánočního zdobení v Česku nastal na přelomu století, kdy se slavil příchod milénia. Zdobit se začaly stromy, keře či zahradní ploty. Kromě klasických barevných světélek do módy přišly světelné řetězy, závěsy, vodopády, krápníky, deště i prosvěcené girlandy. I když je moderní výzdoba bohatá, je zároveň střídmější co do využití barev. Většinou je komponována v jednobarevném tónu a ani velké blikání se nijak nepreferuje. Profesionální služby dokáží splnit požadavky na jakékoli světelné ozdoby, ať už jsou to betlémy, Santa Clausové, větve nebo texty. Stačí pouze zadat požadavky a zaplatit. Počítat se ovšem musí v řádu desítek tisíc korun.