Ve skladu Verdana se našel metanolový Tuzemák

Foto: ČTK

Velká vlna otrav metylalkoholem už pominula, ale riziko ještě zažehnáno není, jak ukazuje aktuální vyšetřování. Když policie 24. září prohlásila, že našla zdroj jedovaté látky a zadržela špičky distribuční sítě, policejní prezident současně varoval, že se nepodařilo vypátrat na 7 tisíc litrů metanolu, který je někde na cestě od výrobce k zákazníkovi. Teď se možná část našla ve skladu Verdana ve Zlíně. V některých vzorcích Tuzemáku a Vodky jemné byl z 50 procent namíchán metylalkohol. Lahví Tuzemáku je tu celkem 7600 a byly připraveny k distribuci do obchodů.

Foto: ČTK
Lahve s etiketami Likérky Drak přitom byly zabalené, okolkované a připravené k distribuci do maloobchodní sítě. Na nebezpečné lahve upozornil Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci anonym. Ve čtvrtek 11. října inspekce našla ve skladu 31.426 lahví a šestilitrových barelů Likérky Drak, celkem více než 56 tisíc litrů lihovin. Firma nedokázala předložit průvodní dokumentaci, takže nešlo zjistit původ lihu a datum výroby. Jednatel distribuční firmy Verdana, které sklad patří, Robert Sedlařík, na nález reagoval:

"Určitě veškeré zboží, které mám na tom skladě, je zaevidované, je zakoupené s odvedenou spotřební daní, takže na všechny tato položky já mám doklady, které jsem dodal 1.10. na celní úřad Zlín. Ten sklad není veden jako provozovna, já ze zákona jsem udělal všechno proto, abych všechno splnil... toho skladu, mám řádnou nájemní smlouvu na tento sklad. Všechno jsem doložil, jak nájemní smlouvy, tak místo skladu, tak zboží na skladu, tak k němu doklady."

Mluvčí inspekce Pavel Kopřiva ale tvrdí, že dokumentace byla nedostatečná:

Pavel Kopřiva,  foto: ČT24
"Kontrola tam nalezla přes 30 tisíc spotřebitelských balení, to znamená lahví, ale také šestilitrových plastových kanystrů lihovin, které nebyly označeny šarží. Šarže je přitom velmi důležitý údaj, protože ten umožňuje spárovat ten konkrétní výrobek s průvodní dokumentací, která potom umožňuje dále zjistit, odkud pochází líh a kdy byl výrobek vyroben."

Výsledky prvních testů ukázaly, že některé lahve obsahují z 50 procent metylalkohol, jiné byly v pořádku. Od té doby není Sedlařík k zastižení. Jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga nález nechápe:

"To je naprostý nesmysl, proto taky chci se tam s nimi domluvit, aby se odebraly vzorky, více vzorků, taky mohli pochybit a taky to tam mohl někdo donést, že. Dneska nemůžete vyloučit nic."

Pavla Čanigu v úterý policie zadržela, Roberta Sedlaříka z Verdany hledá. Zadržení Čanigy potvrdila tisková mluvčí zlínské policie Jana Macalíková.

"Naši kriminalisté zadrželi dvaačtyřicetiletého muže z Bystřice pod Hostýnem a podezříváme ho z trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami a podezříváme ho z trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami. Obvinění však doposud nepadlo. Nikdo jiný v souvislosti s nálezem metylalkoholu ve skladu Verdany ve Zlíně Na rybníkách nebyl ani zadržen ani obviněn."

Foto: ČTK
Jméno Likérky Drak již na počátku aféry v září zmínila příbramská policie. Etiketa společnosti podle ní byla na barelech s alkoholem, který byl nalezen v prodejně, kde údajně nakupoval jeden z otrávených. Čaniga ale označil tyto etikety za padělky a dokonce vypsal odměnu milion korun pro toho, jehož informace povedou k dopadení výrobce otráveného alkoholu.

K dnešnímu dni má tento rozsáhlý podvod 28 lidských obětí. K léčení používali lékaři nejprve čistý etylakohol, později poskytlo Norsko jako dar lék Fomepizol, který má daleko vyšší účinnost než léčba lihem. Podle Ferdinanda Poláka, náměstka ministra zdravotnictví, jich bylo celkem 140 balení a dalších třicet dokoupilo ministerstvo. Vlna otrav sice už přešla, ale ministerstvo si vytváří zásoby tohoto léku. Nyní je k dispozici přes šedesát balení, což vystačí pro 6-7 osob s těžkou otravou.