Ve Stříbře se bude vyrábět až 1,2 miliardy plechovek ročně

Ilustrační foto: skeeze, Pixabay

Ve Stříbře se v létě spustí výroba hliníkových nápojových plechovek. Jde o investici zhruba 2,5 miliardy korun a zaměstnání tu najde až 160 lidí ve dvou nebo třech směnách. Instorem je polská skupina CANPACK.

Ilustrační foto: skeeze,  Pixabay

Starosta téměř osmitisícového města Martin Záhoř (ANO) uvedl, že firma už začíná školit zaměstnance. Má zájem hlavně o místní obyvatele a nabízí platy výrazně vyšší, než je průměr v lokalitě. Pro ně je zaměstnanec, kterého půl roku školí v Polsku a pak ještě ve Stříbře, nákladný, a proto je chtějí dlouhodobě udržet.

Pro město je také velmi důležité, že nebude mít haly v pronájmu, ale bude je vlastnit. "Je to záruka stability. Továrna tady za pět nebo za deset let neskončí," uvedl Záhoř.

Stříbro zažilo nezaměstnanost až 23 procent

Nastupující recese automobilového průmyslu tak podle starosty nezpůsobí výraznější sociální otřes, který zažilo město před 11 lety, když tam skončila firma Alcoa Fujikura Czech, výrobce kabelových svazků pro automobily. Nezaměstnanost tam pak dosáhla 23 procent. Investor buduje halu na devítihektarovém pozemku bývalých kasáren a výroba bude víceméně automatická.

CANPACK Group sídlí v Krakově. Je globálním výrobcem hliníkových nápojových plechovek, obalů pro potravinářský průmysl, skleněných lahví a kovových uzávěrů. Zaměstnává v 19 zemích světa kolem 8000 lidí. Kapacita továrny ve Stříbře bude až 1,2 miliardy plechovek ročně. Plechovky bude dodávat hlavně Plzeňskému Prazdroji, s jehož vlastníkem, japonskou společností Asahi, má dohodu o strategickém partnerství.