Ve svém novém domově na Floridě zemřel Waldemar Matuška

Waldemar Matuška, foto: ČTK

Třiatřicet dní dělilo Waldemara Matušku od sedmasedmdesátých narozenin. Podlomené zdraví legendárního zpěváka ale už neuneslo dlouhodobou tíhu. Matuška v sobotu zemřel na zápal plic a selhání srdce v St. Petersburgu na Floridě, kde žil od druhé poloviny 80. let.

Waldemar Matuška, foto: ČTK
Slavíci z Madridu připomínají, že Waldemar Matuška se v roce 1962 stal historicky prvním Zlatým slavíkem. Vítězství v této anketě zopakoval jen jednou, o pět let později, hlavně v 60. letech si však často odnášel druhé místo za svým protipólem Karlem Gottem. Spory publika, zda je lepší "Walda nebo Kája", zpestřovaly nerůžový život v socialistickém Československu a zdůrazňovaly Matuškův naturel: "Kája má obecenstvo, které je jemnější a laděné spíš lyricky. Já jsem typ vagabunda, tuláka, písničkáře, který má blíž k lidem spíš hrubšího zrna,"řekl o sobě kdysi Matuška v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes.

Ale nebyl prost něhy. I hudební publicista Jiří Černý má pro něj jen slova chvály: "Já si pořád myslím, že Waldemar Matuška byl největší talent, jaký se v 60. letech objevil. On byl stejně přirozený jako Suchý, stejně dobrý zpěvák jako Karel Gott, výtečný herec a uměl zazpívat skoro všechno. Je hrozná škoda, že toho nenazpíval víc, že brzo odešel, ale ty nahrávky, co po něm zůstaly, to je prostě zlatá kapitola české muziky."

Waldemar Matuška, foto: ČTK

Černého slova o odchodu míří na Matuškovo rozhodnutí zůstat ve Spojených státech, což se v Československu roku 1986 rovnalo vlastizradě. A přitom "on to byl člověk, řekl bych, apolitický. Když odešel ven, tak proto, že se tenkrát bál po tom, co se stalo v Sovětském svazu s atomovou elektrárnou, o zdraví svého malého Waldemara," tvrdí Černý.

Muzikály Kdyby tisíc klarinetů a Noc na Karlštejně, Písnička pro Zuzanu, Tereza, Jezabel, Eldorádo, Růže z Texasu, Do věží a bezpočet dalších zůstaly posluchačům československých médií zapovězeny – i když nakonec jen na tři roky. Zatím si Matuškova zpěvu užívali hlavně krajané v zámoří. Jeho kamarádka, slavná krasobruslařka Ája Vrzáňová, vzpomíná: "Ohromná česká legenda, velký umělec, který udělal tolik lidí šťastnými jeho hlasem. A on byl šťastný, že krajany tady anebo Čechy v Praze mohl udělat šťastnými a musím na něj vzpomínat dobře."

Poslední rozloučení s Waldemarem Matuškou se bude konat 18. června na pražském Žofíně.