Velikonoční rekordy

Velikonoční kraslice tvořená lidmi, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Víte, z čeho je vyrobena nejhořlavější kraslice? A kolik váží kraslice nejtěžší? A že se dá pomlázka vyrobit i z lidských vlasů? Tak odpovědi na tyto otázky se dozvíte od Zdeňky Kuchyňové, která připomene některé letošní velikonoční rekordy.

Obří kraslice ze dřeva, foto: ČTK
Letos byla rekordů opět pořádná úroda. Velikonoce jsou totiž pro kutily přímo inspirací. A tak v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit můžete vidět opravdu zajímavé kraslice, uvedl Miroslav Marek, šéf agentury Dobrý den.

"My máme v Pelhřimově v expozici Zlaté české ručičky opravdu nový obří exponát. Je to dílo pana Antonína Hájka z Uherského Brodu a je to největší kraslice ze dřeva. Je vysoustružená z javorového dřeva a zdobená tradiční lidovou technikou, totiž vyléváním ornamentů horkým cínem. Ta kraslice je skutečně monstrózní už jenom svojí vahou. Váží víc než půl metráku. Přesně 61,5 kilogramu a na výšku má 103 centimetry a sedm desetin. A když už jsme v této expozici, tak je třeba zmínit naprostý světový unikát a to velikonoční kraslici, která je vyrobena ze zápalek. To je dílo pana Tomáše Kordy z Vrchlabí. Zhotovil ze zápalek 90 exponátů, které jsou tady vystaveny, a ta kraslice je z téměř 15 tisíc zápalek a zápalkových hlaviček."

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku, která kraslice je nejtěžší a která nejhořlavější. S oběma si jejich tvůrci pohráli pěkně dlouho. Nejtěžší kraslice z rukou Antonína Hájka vznikala více než rok a na ozdobu spotřeboval přes deset kilogramů cínu. Výroba nejhořlavější kraslice ze sirek pak trvala autorovi Tomáši Kordovi 674 hodin. O jeden velikonoční rekord se letos postaraly i děti z pelhřimovských škol.

Velikonoční kraslice tvořená lidmi, foto: ČTK
"Šlo o vytvoření největší mozaiky velikonoční kraslice tvořené lidmi. Na pelhřimovském náměstí vznikla 25 metrů dlouhá a 11 metrů široká kraslice, kterou tvořilo 940 lidí, kteří byli oděni do různobarevného oblečení. To potom, když se přesně podle naplánovaného nákresu seřadili, vytvořilo žluto-červeno-modro-bílo-černé ornamenty právě ve tvaru velikonočního vajíčka, takže tím vznikl zcela nový zápis do české knihy rekordů."

Myslíte, že je ještě možné vymyslet nějaký rekord k Velikonocům?

"My si skoro každý rok říkáme, že už bylo všechno vymyšleno a že už nikdo nemůže s ničím novým přijít. Ale ono se pokaždé ukáže, že ta fantazie českých lidí nemá možná hranic. Zatím to tak vypadá, protože se tu najednou objeví člověk, který dokáže uplést pomlázku, která je viditelná pouze pod lupou, protože je upletená nikoliv z proutí, ale z vlasů. Jindy se zase ukáže řezník, který dokáže udělat pětimetrovou pomlázku z krůtího masa, z jakýchsi párkových střev, takže ty nápady pořád přicházejí nové a nové."