Velikonoční unikát - pomlázka z kočičích vousů

kocka14.jpg

Velikonoce každoročně přináší nové a nové rekordy. Zdá se, že fantazie lidí nezná mezí. Na Staroměstském náměstí se odehrál první pokus o vytvoření českého rekordu v malování velikonočních motivů na obličej. Bývalý chemik Jan Břicháček upletl mini pomlázku z vousů své kočky a cukrářky chystají obřího velikonočního zajíčka.

Foto: Radio City
S obličejem pomalovaným velikonočními motivy odešlo ze Staroměstského náměstí v Praze 150 lidí. Zúčastnili se prvního pokusu o vytvoření českého rekordu v této disciplíně. Se třemi spolupracovnicemi jejich tváře pomalovala rekordmanka v malování na tělo Hana Hornychová. A co si nechávali nejčastěji namalovat? Velikonoční kraslice a zajíčky, nechyběly ani pomlázky nebo květiny. Na vytvoření jednoho obrázku potřebovaly malířky asi minutu.

Další rekordman se rozhodl uplést pomlázku z kočičích vousů. Bývalý chemik Jan Břicháček sbíral vousy své kočky a z osmi upletl světový unikát - velikonoční pomlázku, řekl Miroslav Marek z agentury Dobrý den, která rekordy eviduje.

"Pomlázka se plete běžně z osmi vrbových prutů. Když si pan Břicháček všiml, že jeho Žofka, což je sedmiletá kočka, občas ztratí nějaký ten bílý vous, tak je začal sbírat. Trvalo mu to rok a půl, než nasbíral těch požadovaných osm. Pak zasedl k pletení."

A upletl nádhernou pomlázku, která má na délku 53 milimetrů. Pletení něčeho tak miniaturního bylo složité. Zabralo mu dva měsíce.

"Musel si do takového speciálního 'udělátka' ukotvit konec pomlázky, kde je rukovítko a musel to plést pod mikroskopem. Když chtěl dát odpočinout svým očím a prstům, tak tu pomlázku musel zakápnout lepidlem. Tím udržel pohromadě to, co měl rozpletené a když potom druhý den nebo za pár hodin šel pokračovat, tak musel ředidlem tu kapku lepidla zase rozpustit a teprve potom mohl plést dál."

Pomlázku pak ozdobil červenou mašlí a teď čeká na zápis do české knihy rekordů. Jan Břicháček má i další plány - chystá se uplést pomlázku ještě z myších vousů. Mini pomlázkám bude v muzeu konkurovat maxi pomlázka, která měří 5 metrů a 83 centimetrů. A další se chystá.

"V Němčičkách se bude plést nyní nejdelší pomlázka z 32 vrbových prutů, které budou naplétané. Možná bude měřit několik desítek metrů,"

dodal Miroslav Marek. V minulých letech vznikla i maxi párková pomlázka. Měřila 520 centimetrů a Martin Mráz z Roudnice nad Labem ji nejdřív upletl a potom uvařil. Na té si lidé zřejmě po Velikonocích pochutnali a do muzea se nedostala.

K Velikonocům patří i vajíčka všeho druhu jako symbol nového života. Tomáš Korda slepil kraslici ze sirek a zápalkových hlaviček.

"Je to exponát Muzea rekordů a kuriozit, lépe řečeno expozice Zlaté české ručičky. Tomáš nad touto kraslicí strávil 674 hodin čistého času práce a použil 4800 sirek a 9988 zápalkových hlaviček. Ty simulují hnědou barvu, jak se dřív kraslice barvily v cibulových slupkách. Motiv celé kraslice, která má skoro půl metru na výšku, vychází z tradičního zdobení, kdy se na skořápku vyfouknutého vajíčka nalepovala sláma do tvarů, které připomínaly různé kvítky, slunce a další lidové motivy. A tímto způsobem tam kontrastuje světlé dřevo zápalek a tmavá barva zápalkových hlaviček."

Sladký rekord chtějí upéct na Velikonoce cukrářky z Uherského Hradiště. Chystá se tu největší velikonoční zajíček. Loni to byl beránek, který se dostal do České databanky rekordů. Vážil 158 kilogramů a cukrářky na něj spotřebovaly 800 vajec. Uvidíme, zda zajíček trumfne beránka. A ještě něco bude na Velikonoce rekordní. Teplo a dopravní kontroly. Teploměr bude stoupat na letních 25 stupňů a několik tisíc policistů chystá kontroly řidičů, aby neusedli po oslavě Velikonoc za volant posilněni alkoholem.