Věřící kritizují kardinála Duku za jeho kontakty s politiky

Dominik Duka, foto: Filip Jandourek, archiv ČRo

Skupina křesťanských aktivistů se ve středu dopoledne sešla před Arcibiskupským palácem v Praze. Jejich zástupce tu veřejně přečetl dopis, ve kterém aktivisté vyzývají papeže Františka, aby neprodloužil mandát kardinálovi Dominiku Dukovi. Hlavě české římskokatolické církve vytýkají například to, že se příliš sblížila s politiky.

Dominik Duka,  foto: Filip Jandourek,  archiv ČRo
Dlouhodobě dobré vztahy má kardinál s prezidentem Milošem Zemanem. Jako jeden z mála představitelů české katolické církve mu blahopřál k nedávnému znovuzvolení do prezidentské funkce. Angažmá v politice Dukovi vyčítá zhruba stovka hlavně mladších katolíků, která se pod dopis podepsala. Je mezi nimi i spoluautorka dopisu Hana Blažková:

"Kardinál Duka dělá všechno pro to, aby byl on tou viditelnou personou. Z pastýře se spíš stává člověkem, který se pohybuje ve vysoké politické hře a rád se objevuje ve společnosti mocných a slavných. A na ty ovečky tolik nemyslí."

Laičtí aktivisté vytýkají Dukovi i jeho názory na uprchlíky nebo výroky o homosexuální či transsexuální komunitě. Označují to za jeho "hnědnutí" v politice. Ředitel Občanského institutu Roman Joch však s jejich názorem nesouhlasí. Dopis papeži podle něj vyjadřuje názor jen mizivého počtu věřících. Kardinál Duka podle Jocha odvádí dobrou práci:

Happening křesťanských aktivistů před Arcibiskupským palácem,  foto: ČTK
"Tam je slovo, které mi připadá nehorázné, a to že Duka hnědne. Hnědá nebyla barva dokonce ani v případě italského fašismu, ale německého nacismu. Nacisté měli hnědé košile. A tvrdit, že zdejší katolická církve se za arcibiskupa Duky nacifikuje, je stejná nehoráznost, jako kdybych já řekl, že signatáři dopisu jsou stalinisté nebo maoisté."

Sám Duka se podle mluvčího arcibiskupství Stanislava Zemana nemůže k dopisu vyjádřit, protože ho dosud neměl k dispozici. Kardinál koncem dubna oslaví 75. narozeniny. Dosáhne tak věku, kdy musejí podat demisi všichni katoličtí biskupové. Papež ji ale nemusí přijmout. Mandát tak prodloužil i Dukovu předchůdci Miloslavu Vlkovi. Křesťanští aktivisté si pro svůj happening vybrali popeleční středu, kdy začíná půst a kdy si křesťané připomínají, že jsou prach a v prach se obrátí.