Většina stran preferuje přímou volbu prezidenta
Předseda Senátu Přemysl Sobotka chystá kulatý stůl. O přímé volbě prezidenta u něj chce diskutovat s představiteli parlamentních stran i s politology a ústavními právníky. Ovšem až někdy za čtvrt roku.
Různé podmínky, jak by měla být definována přímá volba hlavy státu, se už začínají objevovat. Šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik říká: "Vnímáme jako velmi složité projednávání těch možných změn pravomocí prezidenta. Ale dokážeme si docela dobře představit, že bude přímá volba i bez změn pravomocí prezidenta. Co ale vidíme jako velmi důležité, aby ta volba byla skutečně objektivní, aby to nebylo o tom, že kdo má více peněz, ten vyhrává. Tak naší podmínkou, nevelkou, v podstatě téměř jedinou, bude zákonné omezení horní hranice nákladů na volební kampaň."
Jinak se čtyři z pěti sněmovních stran na potřebě uzákonění přímé volby shodují. Šéf lidovců Jiří Čunek: "Jako vyústění poučení z volby prezidenta bylo předsednictvo zavázáno, aby co nejrychleji připravovalo a projednalo s koaličními partnery zákon o přímé volbě prezidenta - dokud je to ještě stále ve všech dobré paměti - který by měl být co nejrychleji přijat."
Sem s tím, říká i poslanec zelených Přemysl Rabas: "Měli jsme ve volebním programu nejenom přímou volbu prezidenta, ale i přímou volbu hejtmanů a případně starostů. Sem s tím. Kdyby záleželo na nás, tak se mohl ten prezidenta přímo volit už teď."
Jednat o tom jsou ochotni i občanští demokraté, i když jejich část hlasitě dává najevo nesouhlas. Šéf poslanců ODS Petr Tluchoř: "V České republice má tradici volba nepřímá. Je to můj soukromý názor, ale já preferuji volbu nepřímou, parlamentem České republiky."
Ohledně schválení přímé volby prezidenta je velmi skeptický politolog Jiří Pehe. Přes deklarace většiny politických stran si myslí, že "by se tak zbavili možnosti zákulisního handlování, kupčení a věcí, které jsou, zdá se, českým politikům velmi drahé."