Vězni i dozorci poběží proti předsudkům
Deset a půl tisíce lidí ročně opustí v Česku brány věznic, a řeší, co dál. Mnozí mají dluhy, nemají kde bydlet. Pomohla by práce. Ale většina firem vyžaduje výpis z rejstříku trestů. Převažují ty, které zájemce se záznamem vůbec nezaměstnají.
Každý by měl dostat druhou šanci, říká ředitelka ženské věznice ve Světlé nad Sázavou Gabriela Slováková.
"Máme banální trestné činy, neplacení alimentů, opakované krádeže. Ten člověk není od narození zloděj, ale bere třeba drogy, a neumí sám sebe vyléčit. Může to být i vražda v afektu. Ale i ten člověk má šanci po propuštění znovu začít žít. Co chce společnost? Aby ten člověk začal pracovat, a splácet dluhy, nebo aby mu nikdo nepomohl, a začal znovu páchat trestnou činnost? To je základní otázka, kterou by si měl položit každý kritik, než začne říkat, že vězeň by neměl mít druhou šanci."
Motto běhu se žlutou stužkou zní "uteč předsudkům"
Upozornit na obtížnou zaměstnatelnost lidí s trestní minulostí chce projekt Yellow Ribbon Run. Při dubnovém půlmaratonu, květnovém maratonu a červnové štafetě vyrazí na trať v hlavním městě 856 závodníků se žlutou stužkou. Budou mezi nimi vězni, bývalí odsouzení, dozorci a řada dalších běžců.Do projektu se letos zapojilo 20 z 35 českých věznic. Motto běhu se žlutou stužkou zní "uteč předsudkům". Právě předsudky kladou podle odborníků propuštěným vězňům překážky na jejich cestě k poctivému životu - zvlášť pokud se nenajdou zaměstnavatelé, kteří jim dají příležitost.
Rozjezd projektu nebyl podle ředitelky Gabriely Slovákové jednoduchý:
"Já jsem se o běhu se žlutou stužkou dozvěděla v roce 2011 v Singapuru na obrovské mezinárodní konferenci. Nadchlo mě to natolik, že jsem ho chtěla přivézt k nám do České republiky. Moc lidí se na to zpočátku netvářilo, a mysleli si, že jsem se pomátla. Někteří nevěří, že vězni mají dostávat další šanci, někteří nemají náladu prezentovat se venku a ukazovat se, že jsou vůbec zaměstnanci nebo vězni. Takže začátek byl těžký."
Každý má svůj příběh
Do běhu se zapojují propuštění i odsouzení. Například právník Marián, který si odpykává trest vězení za zpronevěru, trénuje na květnový pražský maraton:"Zastupoval jsem lidi v rámci velkého obchodu s fotovoltaickými elektrárnami, které byly už dost problematické samy o sobě. Udělal jsem profesní a lidskou chybu. Ta mě stála v podstatě celou moji kariéru. Byl jsem odsouzen na 7,5 roku plus zákaz činnosti. To mě mimo jiné vede k úvahám, co budu dělat, až ten trest vykonám, protože k práci se vrátit nemůžu."
Běhá i Milan, který si v minulosti odpykal trest za násilnou trestnou činnost. Zatímco loni běžel desetikilometrový úsek štafety, letos si troufne na maraton a také na extrémní závod Krakonošova stovka. Proč se dostal do vězení?
"Díky své chybě. Umřelo mi dítě, pak jsem se rozvedl, začal jsem pít a dělat blbosti. Díky tomu jsem se dostal do vězení. Už i tam nás vedli k hledání práce. Když jsem vyšel ven, tak jsem měl hned práci. Jsem tam pořád a dělám operátora. Práce mi moc pomáhá. Jsem venku dva roky, mám přítelkyni, bydlení a jsem spokojený."
Sandra zatím štěstí s prací neměla. Loni se zapojila do štafety ještě jako vězenkyně, letos se přidá už jako propuštěná. Ve vězení byla tři roky za podvod. Zázemí má, ale přišla o přítele.
"Ty tři roky nás oddělili, takže jsem o něj bohužel přišla. Svým způsobem mě vězení stálo hodně."
A co práce?"Trvalý pracovní poměr zatím nemám. Většinou chtějí trestní rejstřík, což je docela problém. Takže zatím čekám na nějakou šanci."
S prací pomáhá Rubikon
Lidem, kteří se vrátili z výkonu trestu, pomáhá probační a mediační služba i různé neziskové organizace, třeba Rubikon Centrum.
"Pro nás je úplně klíčové, aby ti, kteří se na nás obrátí, chtěli tu změnu. My jsme pak schopni jim pomoci. Pomáháme jim zejména v oblasti získávání zaměstnání. Většina našich klientů je současně předlužených. Ať už v rámci trestné činnosti anebo proto, že si nabrali půjčky a ve vězení je vůbec nespláceli. Takže tyhle dvě věci se snažíme pro naše klienty zprostředkovávat a řešit. Ukazuje se, že je to správná cesta, protože přes 75 procent lidí, které zprostředkujeme našim spolupracujícím zaměstnavatelům, vydrží po zkušební době. Máme v porovnání s jinými pracovními agenturami mnohem lepší úspěšnost," uvedla Dagmar Doubravová, ředitelka Rubikon Centra.