Vítěznou fotografií Czech Press Photo je snímek z Haiti po zemětřesení

Vítězný snímek s názvem Dívka hospitalizovaná v nemocnici se zraněným okem a tváří při zemětřesení

Dívka v puntíkovaných šatech upřeně hledí do objektivu, zraněné oko má přitom narychlo přelepené gázou. Tak vypadá vítězný snímek 16. ročníku fotografické soutěže Czech Press Photo. Dívka je jednou z obětí katastrofálního zemětřesení na Haiti a slovenský fotograf Martin Bandžák ji zachytil v nemocnici v Port-au-Prince.

Vítězný snímek s názvem Dívka hospitalizovaná v nemocnici se zraněným okem a tváří při zemětřesení
I další oceněné snímky zachycují přírodní katastrofy, požáry, povodně a havárie, ale také život na pražských sídlištích nebo záběry zvířat, která pomáhají handicapovaným lidem:

"Porota hodnotila přes čtyři tisíce tři sta fotografií. Bez jednoho se nám zúčastnilo tři sta fotografů, tři sta autorů,"

říká dlouholetá ředitelka soutěže Czech Press Photo Daniela Mrázková. Za šestnáct ročníků se soutěž i samotná reportážní fotografie hodně posunula:

Porota Czech press photo 2010
"Dneska už se fotografující novináři nesnaží jenom o to podat rychlou, horkou zprávu. Není důraz pouze na tom obsahu, ale zvyšuje se, a evidentně se zvyšuje, estetická a obrazová kvalita těch prací."

Právě ta zapůsobila na mezinárodní porotu i při výběru vítězného snímku Martina Bandžáka. Potvrdil to její předseda Andrej Reiser:

"Pro mne je nejzajímavější na té fotografii fakt, že nejsem schopen vysvětlit, proč na mne tak působí. Já, zkušený fotograf s třicetiletou praxí, zvyklý vysvětlovat svým studentům, jak fotografie působí a proč, jsem tady byl v koncích. Je to určitá magie této fotografie, kterou nedovedu vysvětlit, ale ta magie tam je."

"Fotografie vznikla v nemocnici v Port-au-Prince, kde působil tým lékařů Magna děti v tísni. To děvčátko bylo v nemocnici několik dní v malé místnosti bez rodičů nebo někoho blízkého. Jen tak tiše seděla a koukala do zdi,"

řekl o vzniku fotografie Martin Bandžák. Hlavní cenu, Křišťálové oko, mu předá prezident Václav Klaus při zahájení výstavy na Staroměstské radnici 18. listopadu. Porota vybrala i fotografa, který dostává letošní Grant Prahy Czech Press Photo. Roční tvůrčí stipendium od pražského primátora dostal Roman Vondrouš za svůj cyklus o pražských sídlištích Fragmenty pražské metropole:

Z cyklu 'Fragmenty pražské metropole' Romana Vondrouše

"Když se řekne Praha, tak se myslím každému vybaví Jižní Město, a tam vznikla spousta mých záběrů. Potom Černý Most... Ač se to nezdá, dají se tam najít záběry, které dokáží upoutat diváka."

Vedle toho byly uděleny ceny v dalších osmi kategoriích, například za Aktualitu, Reportáž, Sport, Každodenní život nebo Portrét. Všechny oceněné snímky budou vystaveny na Staroměstské radnici od 19. listopadu až do ledna příštího roku.