Vláda bude pod bedlivým dohledem komunistů

Premiér Stanislav Gross, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Vláda Stanislava Grosse přestála hlasování o nedůvěře. To se uskutečnilo z iniciativy ODS a předcházela mu vládní krize, která vznikla kvůli nejasnostem v majetkových poměrech premiéra Stanislava Grosse.

Premiér Stanislav Gross,  foto: ČTK
Vláda Stanislava Grosse přestála hlasování o nedůvěře. To se uskutečnilo z iniciativy ODS a předcházela mu vládní krize, která vznikla kvůli nejasnostem v majetkových poměrech premiéra Stanislava Grosse. Návrh zdůvodnil šéf poslaneckého klubu strany Vlastimil Tlustý mimo jiné slovy:

"Proč se ODS domnívá, že setrvání nedůvěryhodného Grosse a jeho vlády poškozuje celou Českou republiku. Za prvé proto, že si to myslí naprostá většina občanů České republiky. Česká veřejnost totiž svou nedůvěru Grossovi a jeho vládě už vyslovila. Osmdesát procent občanů této vládě a tomuto premiérovi nedůvěřuje. To, že to nebere Stanislav Gross na vědomí, je hlavní důvod, proč dnes museli poslanci ODS iniciovat hlasování."

Podporu návrhu ODS vyslovili ve čtvrtek také lidovci a jejich tři ministři ve vládě podali demisi. Bylo tedy zjevné, že osud kabinetu drží v rukou komunisté. Ti sice ve svých vystoupeních uvedli, že vláda jejich důvěru nemá, ale nakonec se rozhodli, že vládu nepotopí a hlasování se zdrží. Sociální demokraté jsou podle nich přece jen trošku menší zlo než ODS. Předseda KSČM Miroslav Grebeníček ale zahrozil

Předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý,  foto: ČTK
"Beru vážně hlasy některých ministrů sociální demokracie a Unie svobody, že pokud by vláda měla založit svou další existenci na podpoře KSČM, tak z ní odejdou. Nevylučuji, dámy a pánové, že tuto příležitost budete mít. Pokud přežijete a budete chtít ve vládě zůstat, tak počítejte s tím, že budeme nesmlouvavě kontrolovat vaši práci."

Během svého vystoupení Miroslav Grebeníček potvrdil, že komunisté se budou rozhodovat až podle toho, s čím přijde a co jim ve svém projevu nabídne ministerský předseda Stanislav Gross. Když s ním nebudou spokojeni, možná změní názor a připojí se k ODS a KDU-ČSL. Premiér ve svém vystoupen oznámil, že nebude uhýbat ze svého programu. Řekl také, že nikoho neprosil a nežebral o podporu vlády.

"Nechci vést vládu, která by upouštěla od programových zásad, na kterých vznikla, protože to by se teprve dalo považovat za skutečný podvod. A já takový podvod prostě dělat nebudu."

Gross kritizoval ekonomické návrhy ODS a obhajoval výsledky soc. dem. vlády. Připustil ale také, že dobré výsledky ekonomiky se nemusí odrážet v denním životě lidí.

"A tady si myslím, že je hodně co dohánět. Beru výtku od kolegů z KSČM, že jsme třeba neudělali dostatek pro to, aby o tyto produkty se měli možnost podělit nejen nějaká úzká desetiprocentní vrstva, ale aby o tyto produkty se alespoň v omezené míře mohla podělit celá poctivě pracující společnost."

ODS, lidovci a někteří analytici a komentátoři uvádějí, že po pátečním hlasování bude vláda vlastně rukojmím komunistů. Připouští to, i když ne tak rezolutně, i politolog a šéfredaktor Listů Václav Žák.

"Vliv komunistické strany na fungování vlády se samozřejmě zvýší. Je ale třeba říci, že i před tím, v průběhu vlastně všech vlád, ať to byly vlády pravicové nebo levicové, měla vždy KSČM v parlamentu vliv úměrný svým hlasům. V zákulisí o jednotlivých zákonech s komunisty vyjednávaly všechny vlády. To, co se nyní odehrává na obrazovkách, je čiré divadlo. Vliv KSČM na chod společnosti se zvýší v tom smyslu, že pokud řekne, že vláda nesplnila její představy, tak spojenými silami ODS, lidovců a KSČM dokáže svrhnout vládu. V tom je rozdíl oproti tomu, co bylo před tím."