Vláda chystá změny v cizineckém zákoně

Foto: Evropská komise

Vláda chce do Česka lákat cizince se špičkovým vzděláním. Odborníkům ze zemí mimo Evropskou unii nabídne takzvané modré karty. Na druhou stranu podmínky pro cizince zpřísňuje. Měli by například povinně mít v pasech biometrické údaje. Chce také, aby se zvýšila spoluúčast firem, které cizince zaměstnávají. To vše předpokládá novela pobytového zákona, kterou kabinet tuto středu schválil po týdnech odkladů.

Petr Nečas,  foto: ČTK
Další změny, které novela přináší, popsal premiér Petr Nečas:

"Zavádí se nový institut rozhodnutí o povinnosti opustit území ČR, nově bude policie před vydáním rozhodnutí o zajištění cizince za účelem správního vyhoštění povinna posoudit, zda nepostačuje uložení zvláštního opatření za účelem vycestování cizince z území. Doba trvání zajištění je zásadně omezena na 180 dní od okamžiku omezení osobní svobody."

Důležitou novinkou je tzv. modrá karta, kterou by mohli dostat cizinci s vysokou kvalifikací. O jejím udělení by rozhodovalo ministerstvo vnitra. Sociální demokraté se ale obávají jejich zneužívání. Se principem modrých karet jinak souhlasí, dodává poslanec sociální demokracie Jeroným Tejc.

"Jsme pro to, aby skutečně do České republiky proudili vysoce kvalifikovaní lidé a případně se tady usazovali i s rodinami, ale aby to byl velmi omezený okruh lidí. A zároveň ale chceme, aby ten systém nebyl zneužíván a jsme ochotni uvažovat o podpoře pouze tehdy, pokud na půdě výboru dospějeme k názoru, že takovéto zneužití (například fiktivními pracovními smlouvami nebo padělanými potvrzeními o odborné praxi) nic takového nehrozí."

Martin Rozumek,  foto: ČT24
Modré karty se ale příliš nelíbí neziskovým organizacím. Šéf Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek tvrdí, že vláda s nimi přichází pozdě.

"Česka republika už má zelené karty a tam je také kategorie pro vysoce vzdělané pracovníky. takže my v této chvíli nabízíme tem vysoce vzdělaným vedle zelených i modré karty. Ale problém je, že my potřebujeme zaplnit ta místa, o které Češi nemají zájem. Je zřejmé, že to budou dělat cizinci, to znamená ty naše zelené karty, kde se počítá i s jinými kategoriemi, než jsou vysoce vzdělaní, jsou mnohem vhodnější než modrá karta."

Radek John,  foto: ČTK
Podle neziskových organizací vláda v novele pobytového zákona málo zohlednila otázku integrace cizinců. Ministr vnitra Radek John ale říká, že na takové programy zřejmě kvůli škrtům nebude mít jeho resort peníze.

"Zrovna tyhle oblasti budou ohroženy. Záleží prostě na tom, o čem vláda rozhodne, že je pro ni důležité, a jaké služby si od nás vláda objedná, takové budeme poskytovat. Ty programy jsou vypracované, ale jestli na ně budou peníze, to je teď veliký otazník."

Novela pobytového zákona chce také zvýšit spoluúčast zaměstnavatelů. Mimo jiné by měli hradit náklady spojené s vyhoštěním cizince, pokud po skončení platnosti pobytu nevycestuje z republiky, případně hradit náklady spojené se zdravotní péčí o cizince, kterého propustil před skončením platnosti pracovního povolení. Kabinet chce také zpřísnit postihy pro firmy, které nelegálně zaměstnají cizince. Nově by musely zaplatit náklady na jeho vyhoštění. Norma teď míří do sněmovny.