Řada cizinců, kteří v ČR přišli o práci, se ocitají v pozici nelegálních migrantů

První dopady světové finanční krize přinesly nový problém - bez práce se v Česku ocitli mnozí cizinci. Pracují prostřednictvím agentur a jsou většinou první, koho firmy propouštějí. Mnozí se tak ze dne na den stávají nelegálními migranty.

Na Poradnu pro uprchlíky se obracejí například Mongolové. Nemají peníze na cestu domů a rázem se tak ocitají v pozici nelegálních migrantů. Mongolské a vietnamské dělníky přivážejí do Česka agentury, které jim zprostředkovávají práci v některém z velkých podniků v průmyslových zónách. Problémem je, že cizinci nejsou zaměstnáni u firmy, kde pracují, ale u agentury. Jako takoví nemají nárok na sociálně právní ochranu, netýká se jich například výpovědní lhůta. Jak uvedla Helena Duchková z Poradny pro cizince a uprchlíky plzeňské diecézní charity, pokud takový člověk přijde o práci, stává se v podstatě ze dne na den ilegálním migrantem.

"Zůstává u nás v Čechách bez peněz, bez zaměstnání, často i bez ubytování. A dostává se do velmi těžké finanční situace."

Koho se to například v Plzni týká?

"Jsou to hlavně občané z třetích zemí - Mongolsko, Vietnam, Ukrajina."

Foto: Kristýna Maková,  Český rozhlas
Problém se však týká i Rumunů a Bulharů, tedy občanů Evropské unie. Cizinci ve své zemi zaplatili i tisíce dolarů, aby dostali vízum a práci. Jen v Plzni žije nelegálně přibližně 20 až 30 tisíc lidí. Problém se však týká i Mladé Boleslavi, Pardubic, Liberce nebo Blanska, kde byly rovněž propuštěny stovky cizinců. Plzeň však nyní spouští první projekt svého druhu, který by měl situaci řešit. Zaměřuje se na vzdělání či na jazykové kursy. Vzniká tu také intervenční centrum, kde budou sociální pracovníci poskytovat poradenství.

"Přemýšlíme nad tím, jak jim pomoci jinak. Například udělat vývařovnu, kde by byla možnost získat alespoň bezplatně polévku, protože v tuto chvíli je zajímá hlavně to, jak se dostat zpět domů nebo najít jiné zaměstnání, aby neměli hlad a nebyli na ulici."

Helena Duchková uvedla příklad muže, který kvůli pracovnímu úrazu ztratil práci a tím i povolení k pobytu.

"Tento člověk se dostal do nemocnice, kde mu byla poskytnuta neodkladná zdravotní péče. Ale bohužel pracovní agentura za něj neplatila zdravotní pojištění. Neměl bez zaměstnání šanci tento dluh u nemocnice splatit. Neměl peníze ani na cestu zpět a zůstává tady ilegálně."

Od příštího roku by měly začít platit takzvané zelené karty, které mají ulehčit legální zaměstnávání cizinců. Zákon však neřeší situaci, kdy cizinec přijde o práci, na kterou dostal povolení. Poradny pro uprchlíky a další organizace se nyní snaží prosadit institut takzvaného beztrestného výjezdu. Umožnil by cizincům, kteří se kvůli ztrátě práce ocitnou v pozici ilegálů, v určitém období vycestovat ze země, aniž by jim byl následně zakázán opětovný legální vstup do EU.