Vláda přidá zdravotníkům, chce tak zabránit jejich odchodu do zahraničí

r_2100x1400_radio_praha.png

Zdravotníci dostanou přidáno. Od července se zvednou platy ve zdravotnictví o sedm procent, sestry budou mít dokonce o 15 procent víc než dosud. Rozhodla o tom vláda. Zvýšením platů chce kabinet zabránit odchodům zdravotníků do zahraničí nebo k jiným, lépe placeným povoláním. Slovo má teď Milena Štráfeldová:

Petr Šimerka
Zvýšení platů ve zdravotnictví slíbil už odstupující kabinet Mirka Topolánka, pro formální nedostatky však jeho návrh neprošel. S novým návrhem, na změnu platových tarifů, souhlasila v pondělí vláda Jana Fischera. Předložil jí ho ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka:

"Smyslem je stabilizovat, resp. zlepšit personální situaci ve zdravotnictví, motivovat zdravotnické zaměstnance k práci ve zdravotnictví v České republice, ať už v civilu nebo v armádě."

Opatření se týká zhruba 72 tisíc zdravotníků, jejich platy stoupnou celkem o miliardu korun za rok. Nejvíce porostou mzdy zdravotním sestrám, a to o 15 procent. Dosud si vydělaly kolem 24 tisíc korun měsíčně, nyní dostanou přidáno asi dva a půl tisíce. Podle ministryně zdravotnictví Dany Juráskové by platy měly vzrůst i v soukromých zařízeních.

"Mám příslib od zřizovatelů krajských nemocnic a u soukromých provozovatelů předpokládám, že je k tomu přiměje trh práce, protože také dostanou prostředky ze zdravotního pojištění na tento účel. Pokud tak neučiní, tak se budou vystavovat riziku, že je zdravotní sestry nebo zdravotničtí pracovníci opustí."

Zvýšení platů zdravotnického personálu uvítají hlavně velké nemocnice. Právě tam je největší nedostatek sester, zejména v akutní péči. Potvrdila to hlavní sestra pražské fakultní nemocnice v Motole Jana Nováková :

"Myslím, že by to mohlo pomoct jednak ke stabilizaci, a jednak k tomu, že by mohly do zdravotnictví přijít sestry, které odešly."

Vláda rozhodla také o tom, že Česko bude mít víc léků proti tzv. prasečí chřipce. Světová zdravotnická organizace zvýšila riziko její pandemie na nejvyšší, šestý stupeň. Kabinet proto pověřil ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou, aby nakoupila dalších 500 tisíc dávek léků a dohodla i větší počet vakcín.

"Očkovací látka bude vyrobena ve chvíli, kdy bude znám pandemický virus. Touto očkovací látkou bude zajištěno zhruba pětadvacet procent populace."

Pro další čtvrtinu obyvatelstva budou k dispozici léky. V Česku se zatím virem nové chřipky nakazilo sedm lidí, nikdo však nezemřel. Většina pacientů se vzhledem k lehkému průběhu nemoci léčila doma.